26 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Właściwości i zastosowanie pelletu

W celu ogrzania domu mieszkalnego, zakładu produkcyjnego czy innego pomieszczenia można wybrać jeden z kilku paliw, które „zasilają” kotły grzewcze. Ze względu na unijny obowiązek redukcji gazów cieplarnianych coraz większą popularność zdobywa pellet – biopaliwo, które jest znakomitą alternatywą dla węgla, brykietu lub oleju opałowego. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie niezwykłe właściwości posiada pellet oraz gdzie znajduje zastosowanie.

Pellet – jak powstaje?

W ślad za Niemcami, Austrią, Danią czy Włochami w zakresie używania ogrzewaczy na biopaliwa świadomie podąża również Polska. Przejawia się to w coraz większym wykorzystywaniu pelletu jako paliwa do kotłów grzewczych. Jest to biopaliwo, do którego uzyskania stosuje się odpady drzewne, takie jak: trociny, wióry i zrębki z drzew iglastych i liściastych. Surowiec w postaci drobnych ścinków jest formowany mechanicznie i przyjmuje postać drobnych brykietów – granulatów o średnicy 6 do 25 mm i długości kilku centymetrów, które charakteryzują się niewielką zawartością wilgoci, popiołu oraz innych, szkodliwych dla środowiska związków. Warto dodać, że spalanie pelletu nie przyczynia się do zwiększenia w atmosferze koncentracji cząstek CO2, ponieważ są one pochłaniane przez nowo rosnące rośliny uprawiane na cele energetyczne.  

Jakie cechy posiada pellet?

Obcując na co dzień z  pelletem, można mieć gwarancję czystości, komfortu i wygody, które wynikają zarówno z jego użytkowania, jak i transportu. Jest on bowiem bardzo łatwy w dystrybucji i przechowywaniu. Ze względu na swoje energetyczne właściwości (17-18 MJ/kg) zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii. Pellet wykazuje również, co zostało wspomniane wyżej, właściwości proekologiczne.

Ograniczenie emisji CO2 to jedno, ale stosowanie pelletu ma także duży wpływ na zmniejszenie emisji innych gazów oraz pyłów, która odbywa się z niskich kominów. Ponadto pellet jest całkowicie bezpieczny i odporny na samozapłon, a także gwarantuje niskie koszty adaptacji urządzeń i kotłów grzewczych – wymienia specjalista ze składu węgla Piórki, w którego ofercie znajduje się zarówno pellet, jak i węgiel kamienny oraz ekogroszek.

Gdzie stosuje się pellet?

Domyślnym zastosowaniem pelletu jest oczywiście ogrzewanie domów mieszkalnych poprzez kotły grzewcze. Tego rodzaju biopaliwo sprawdza się także w szkołach, hotelach, piekarniach, pizzeriach, muzeach oraz innych budynkach użyteczności publicznej – tam, gdzie oczekuje się czystości, wygody, ekonomii oraz aspektu ekologicznego. Pellet może mieć również zastosowanie jako paliwo do grillów automatycznych, a także jako ekologiczna i niealergizująca posypka dla zwierząt domowych, która zapewnia im czystość.