folia-dachowa
14 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Właściwości i zastosowanie folii dachowej

Dach to jeden z najwrażliwszych elementów konstrukcji całego domu – to od niego w dużej mierze zależy bilans energetyczny budynku. Aby chronić izolację cieplną dachu przed zawilgoceniem oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi w większości przypadków używa się papy na pełnym deskowaniu. Alternatywny rozwiązaniem są specjalne folie dachowe. Co warto wiedzieć o tych materiałach?

Czym jest folia dachowa?

Folia dachowa jest nowoczesnym materiałem izolacyjnym, który montuje się w rejonach pokrycia dachu oraz jego ocieplenia. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenia konstrukcji dachowej oraz ocieplenia przed wilgocią, która może pochodzić z dwóch źródeł – środowiska zewnętrznego na skutek opadów oraz wnętrza domu, w wyniku gromadzenia się pary wodnej. -Skraplanie się pary wodnej oraz gromadzenie wody opadowej działa bardzo destrukcyjnie na drewniane elementy więźby dachowej, sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, a także obniża parametry izolacyjne warstwy ocieplenia – wyjaśnia specjalista firmy Serwis Dach.

Rodzaje folii dachowej

Dostępne na rynku folie dachowej możemy podzielić na:

  • Wysokoparaprzepuszczalne – to folie, przez które przedostaje się para wodna powstająca wewnątrz domu. Wysoka przepuszczalność sprawia, że wentylacja dachu powstaje samoistnie. Folie tego rodzaju są zwykle zbrojone lub posiadają zatopioną tkankę o dużej paraprzepuszczalności. Układane są zazwyczaj bezpośrednio na warstwie wełny mineralnej.
  • Niskoparaprzepuszczalne – zgodnie z nazwę przepuszczają jedynie niewielkie ilości pary wodnej z domu. Nie mogą stykać się z ociepleniem, gdyż będzie to prowadzić do jego zawilgotnienia i obniżenia parametrów izolacyjnych – dlatego między folią a izolacją wykonuje się szczelinę wentylacyjną. Druga szczelina znajduje się między folią a pokryciem dachowym.
  • Paroszczelne o bardzo niskiej przepuszczalności pary – układa się je pod dachy niewentylowane wykonane z blachy
  • Folie paroizolacyjne – układane są od strony wnętrza domu, pod ociepleniem. Ich zadaniem jest ochrona izolacji cieplnej przez zawilgoceniem od pary wodnej napływającej z domu.

Zastosowanie folii dachowe

Główną funkcją folii dachowej jest – wspomniane już w tym artykule – zabezpieczanie konstrukcji dachu oraz izolacji cieplnej przed wilgocią pochodzącą z opadów oraz skraplania się pary wodnej. Może ona być również wykorzystana jako tymczasowe zabezpieczenie przez opadami na czas trwania prac dekarskich oraz zabezpieczenie przed kurzem i pyłami przy wieloletniej eksploatacji dachu. Najczęściej używa się ich w dachach domów z poddaszem nieużytkowym, a także w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych i przemysłowych.