ekogroszek paliwo opalowe
12 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Właściwości i zastosowania ekogroszku

Ekogroszek to paliwo opałowe nowej generacji, które cieszy się w Polsce dużą popularnością, z uwagi na wartość opałową, a także niską szkodliwość dla środowiska naturalnego. Jest to jedno z ekologicznych rozwiązań, które wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Jego spalanie wiąże się z niewielką produkcją popiołu. Podpowiadamy, jakie właściwości ma ekogroszek i gdzie znajduje zastosowanie!

Jakie właściwości ma ekogroszek?

Właściwości ekogroszku sprawiają, że jest on obecnie najbezpieczniejszym sposobem na ogrzewanie domów w Polsce. Jest on zaliczany do grupy paliw stałych o granulacji od 5 do 25 mm. Do jego produkcji wykorzystuje się węgiel kamienny lub brunatny, który jest najpierw kruszony i przesiewany, a następnie płukany. Proces ten sprawia, że z ekogroszku usuwany jest miał, frakcje niepalne i substancje szkodliwe, które uwalniane są do atmosfery. Materiał ten wykazuje niższy stopień spiekalności niż inne rodzaje opału. Produkowany w Katowicach ekogroszek jest ekologicznym źródłem energii. W czasie jego spalania emisja gazów cieplarnianych jest kilka razy niższa niż normy wymagane przez UE.

Wysokokaloryczny ekogroszek cechuje się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi, tj. wysoką kalorycznością, wydajnością, dużą energetycznością, niską spiekalnością oraz małą zawartością wody i składników dodatkowych, tj. siarka. Stosowanie ekogroszku pozwala na przedłużenie żywotności kotła, a dzięki wykorzystywaniu wysokokalorycznego ekogroszku można uniknąć częstego dorzucania opału. Przy jego zakupie należy zwracać uwagę na parametry. Ekogroszek dobrej jakości powinien mieć wartość opałową równą lub większą niż 24 MJ/kg, zawartość popiołu poniżej 10%, siarki – maksymalnie 1% oraz wody – maksymalnie 10%.

Gdzie wykorzystywany jest ekogroszek?

Jak zauważa przedstawiciel firmy Haldex z Katowic, która oferuje poddane obróbce technicznej surowce wtórne, tj. produkty uboczne przemysłu wydobywczego:

Ekogroszek to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów opału do domów jednorodzinnych, instytucji, urzędów, przedszkoli, szkół, zakładów przemysłowych czy ciepłowni. Nie wykorzystuje się go w tradycyjnych piecach.  Jest on spalany w kotłach nisko-emisyjnych, które wyposażone są w automatyczny podajnik tłokowy lub ślimakowy.

Kotły te są w bardzo dużym stopniu zautomatyzowane. Załadunek wystarczy uzupełniać raz na kilka, a nawet kilkanaście dni. Koszty energii spalania ekogroszku są niewielkie, a piece tego typu są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.