Agrowłóknina czarna
13 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Właściwości i zastosowania agrowłókniny

Agrowłóknina jest tkaniną powszechnie stosowaną w ogrodnictwie i rolnictwie. Produkowana z wytrzymałych, solidnych i trwałych, odpowiednio splecionych włókien polipropylenowych, pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza oraz przepływ wody. Zależnie od rodzaju agrowłókniny oraz sposobu jej zastosowania, może ona wpływać na przyspieszenie wzrostu roślin bądź pełnić funkcję ochronną. Czym charakteryzuje się agrowłóknina? Gdzie znajdują zastosowanie poszczególne jej rodzaje? Odpowiadamy!

Agrowłóknina – rodzaje

Sklepy ogrodnicze mają w swojej ofercie rozmaite rodzaje agrowłóknin, różniących się od siebie kolorami i parametrami. Zastosowanie agrowłókniny niezgodnej z przeznaczeniem, może skutkować zmarnowaniem uprawy, dlatego też przed jej wyborem, warto zapoznać się z jej specyfikacją. W sklepie ogrodniczym iDino dostępne są wysokiej jakości tkaniny białe, brązowe i czarne, o różnej gramaturze i przepuszczalności. Do czego przeznaczone są poszczególne rodzaje agrowłóknin?

Agrowłóknina biała – kiedy warto ją stosować? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Na rynku dostępne są agrowłókniny białe, czarne oraz brązowe. Te pierwsze nadają się z powodzeniem do okrywania i osłaniania roślin – na przykład w celu ich ochrony przed jesienno-zimowym spadkiem temperatur czy przed śniegiem.

Wybierając agrowłókninę do okrywania roślin, warto przyjrzeć się także jej gramaturze – producenci oferują cieńsze i lżejsze agrowłókniny wiosenne lub grubsze i wytrzymalsze tkaniny wiosenno-zimowe oraz tkaniny zimowe.

Nie bez znaczenia są również właściwości agrowłókniny wpływające na jej przepuszczalność. Im gramatura agrowłókniny jest niższa, tym większa jest przepuszczalność wody i powietrza.

Agrowłókniny czarne i brązowe – w jakim celu się je stosuje?

Agrowłókniny czarne i brązowe znajdują zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie, jako ściółka zapobiegająca rozrostowi chwastów. Rozkładanie czarnej i brązowej agrowłókniny korzystnie wpływa na rośliny, wzmacniając ich system korzeniowy.

Agrowłóknina zastosowana bez przykrycia (np. korą) wchłania promienie słoneczne, wpływając na podniesienie temperatury podłoża. Właściwość tę można zastosować np. w uprawie warzyw ciepłolubnych, takich jak pomidory czy papryka. Z kolei przykrywając włókninę korą, zapobiegamy nadmiernemu przegrzewaniu się gleby i wysychaniu korzeni.

Wśród włóknin przeznaczonych do ściółkowania roślin na polu i w ogrodzie, znajdziemy produkty o różnej gramaturze i przeznaczeniu. Przykładowo: czarna włóknina o gramaturze 50g/m² skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się chwastów. Agrowłóknina brązowa sprawdzi się z kolei doskonale jako wyściółka pod iglaki.