wizualizacja wnętrza salonu
23 kwietnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Wizualizacja jako pomoc w aranżacji pomieszczeń

Wystrój wnętrza ważny jest ważny zarówno ze względu na wygląd pomieszczeń, jak i na ich funkcjonalność. Odpowiednio zaprojektowane mieszkanie lub dom będą łatwiejsze w użytkowaniu, a wykonywanie codziennych czynności stanie się prostsze. Dobrze urządzona przestrzeń oznacza też lepsze samopoczucie użytkowników. Współpraca z architektem wymaga jednak dobrego porozumienia i przekazywania informacji zwrotnych co do proponowanych rozwiązań.

W jaki sposób powstaje projekt aranżacji wnętrza?

Przygotowanie projektu aranżacji wnętrza to proces, który przebiega wieloetapowo. Architekt musi się zapoznać z pomieszczeniami i budynkiem – ich powierzchnią, rozkładem, naturalnym oświetleniem czy orientacją względem słońca. Liczyć się będzie również dobre poznanie oczekiwań zleceniodawcy. Ważne są zarówno preferencje estetyczne, umożliwiające wybór odpowiadającej jego gustom estetyki – stylu, kolorów czy faktur materiałów, jak i przyzwyczajeniom oraz przewidywanym sposobom korzystania z dostępnej przestrzeni. Pozwala to na przygotowanie szkicu funkcjonalnego, który będzie przedstawiał usytuowanie najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza, a także określi ich rodzaj i liczbę. Równie istotne będzie opracowanie szczegółów technicznych związanych z instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacją i klimatyzacją. Rozwiązaniem, które pomoże klientowi w zapoznaniu się z propozycjami składającymi się na projekt, będzie wizualizacja aranżacji wnętrza. Jest ona szczególnie potrzebna wówczas, gdy w ramach prac projektant dobiera wszystkie szczegóły łączące się z używanymi materiałami, ich kolorystyką i rodzajem.

Dlaczego warto korzystać z wizualizacji?

Wizualizacja wykonywana przy użyciu specjalistycznego oprogramowania daje możliwość sprawdzenia, jak będzie wyglądało przygotowywane wnętrze. Cyfrowy model tworzony przez architekta pokazuje wszystkie elementy aranżacji od wykończenia ścian, podłóg i sufitów przez zastosowane oświetlenie aż po meble i przewidziane dekoracje. Taka forma prezentacji o wiele lepiej trafia do osób, które będą użytkować pomieszczenia. Dzięki komputerowej symulacji zleceniodawca może się przekonać, czy wszystkie rozwiązania odpowiadają jego oczekiwaniom i w razie potrzeby zawczasu wprowadzić niezbędne zmiany.

Projekty wnętrz zawierające wizualizacje komputerowe wykonuje pracownia Moniki Hardej Architekt. Specjalizuje się ona w opracowywaniu aranżacji wraz z planowaniem przebiegu wszystkich instalacji i przygotowaniem koniecznych zabudów oraz kompleksową realizacją wystroju domów i mieszkań.