25 maja 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Wiertła – jak je prawidłowo dobierać?

Każdy specjalista dobrze wie, że często gwarancją dobrze wykonanej pracy jest dobranie odpowiedniego wiertła. To właśnie ona ma duży wpływ na skuteczność czy komfort naszej pracy. Dlatego dziś postanowimy przyjrzeć się temu przedmiotowi nieco bliżej.

Zacznijmy od tego, że istnieją różne rodzaje wierteł, każde z nich ma inne przeznaczenie. Wyróżniamy wiertła do betonu, do metalu do drewna, a także do gresu. Doradzimy wam, jak najlepiej jest je dobrać.

Wiertła do betonu

W przypadku tych wierteł będzie zależało nam na tym, aby bez problemu poradziły sobie one z materiałami budowlanymi. I to niezależnie od tego, czy jesteśmy na etapie budowy mieszkania, czy też w trakcie remontu. Najlepiej sprawdzą się wiertła widiowe, cechują się one uchwytem cylindrycznym, a do tego sprawdzą się także podczas wwiercania się w cegły. Miejmy na uwadze to, że wiertło powinno wytrzymać ewentualny kontakt z prętem zbrojeniowym, dlatego powinno być ono wysokiej jakości.

W teorii do pracy na betonie można użyć też zwykłych wierteł, jednak tutaj musimy liczyć się z tym, że ulegną one uszkodzeniu, a w dodatku efekt końcowy może nie być dla nas zadowalający. Dlatego też zdecydowanie bardziej zalecamy używanie dedykowanych wierteł.

Rodzaje wierteł do betonu

Możemy wyróżnić trzy rodzaje wierteł, które dobrze sprawdzą się podczas pracy z betonem:

Wiertła udarowe – używa się ich w połączeniu z wiertarkami udarowymi. Ich głowice pokryte są węglikiem spiekanym.

Wiertła widiowe – te wiertła stosuje się zdecydowanie najczęściej. Przede wszystkim są one wytwarzane z wysokiej jakości stali narzędziowej albo ze stali z domieszką kobaltu bądź tytanu. Ich głowica jest dosyć duża, a spirala posiada pojedynczy rowek. Ich zastosowanie sprawdza się szczególnie przy pracach montażowych.

Wiertła diamentowe – jak sama nazwa wskazuje, ich głowice są wykonane z diamentu. W sklepach znajdziemy je w dwóch wersjach. Klasyczna sprawdzi się w przypadku wywiercania małych otworów, natomiast wersja koronowa ma zastosowanie, gdy potrzebujemy otworów o większych średnicach.

Wiertła do drewna

Jeśli chodzi o wiertła do drewna, to tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim wiele będzie zależeć od tego, jaki efekt chcemy ostatecznie osiągnąć. Mamy bowiem do wyboru różne typy wierteł, a każde z nich przyda się przy innym rodzaju prac. Na przykład wiertła spiralne charakteryzują się spiczastym wierzchołkiem. Dzięki nim możemy z łatwością ustawić wiertło w pożądanym przez nas miejscu. Z kolei wiertła kręte przydadzą nam się w sytuacji, gdy będziemy chcieli wykonać głębokie otwory.

Wiertła do metalu

Tutaj najlepiej sprawdzą się uniwersalne wiertła HSS. Posiadają one zeszlifowane ostrza, które nadadzą się do pracy z miedzią, cynkiem, aluminium czy mosiądzem. Może się również okazać, że przydatne będą wiertła powleczone tytanem. Gdy zamierzamy pracować z metalami szlachetnymi, to powinniśmy postawić na wiertła z serii HSS-E.

Pamiętajmy również o tym, że wiertło musi dobrze współpracować z naszą wiertarką. Aby ocenić, czy dane wiertło będzie pasować, zwróćmy uwagę na rodzaj mocowania.