27 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Wiązary dachowe – dlaczego są coraz bardziej popularne?

Technologie prefabrykowane zdominowały współczesne budownictwo. To sposób na oszczędność czasu i pieniędzy na budowie, gwarancja wysokiej jakości i trwałości zastosowanych rozwiązań. Obecnie niemal każdy element spotykany na budowie dostępny jest w wersji prefabrykowanej. Dotyczy to również konstrukcji dachów i coraz bardziej popularnych wiązarów dachowych.

Wiązary dachowe – co to takiego?

Wiązary dachowe, zwane również wiązarami kratowymi lub po prostu kratownicami, to drewniane elementy konstrukcyjne dachu, stanowiące alternatywę dla tradycyjnej technologii, polegającej na wykonaniu więźby z belek lub stali. Zastosowanie wiązarów dachowych eliminuje konieczność wykonania drogiego stropu betonowego. Kratownice drewniane są z powodzeniem wykorzystywane na Zachodzie, a dziś zyskują coraz większą popularność w Polsce, co zawdzięczają swoim licznym zaletom, do których należy prefabrykacja gotowych elementów konstrukcji.

Prefabrykacja wiązarów dachowych

Istnieje możliwość samodzielnego wykonania wiązarów kratownicowych na małe budynki, zwykle jednak zadanie to powierza się firmom konstrukcyjnym. To dobry sposób na oszczędności, zarówno czasu, jak i pieniędzy – obniżenie kosztu inwestycji i przyspieszenie prac budowlanych. W zakładach przygotowywane są deski z łączeniami w postaci płytek kolczastych. Projekt wiązarów musi odpowiadać wymiarom danego budynku, by spełniać indywidualne wymagania zamawiających i zapewniać stabilność konstrukcji. Gotowe kratownice dostarczane są na budowę i od razu gotowe do montażu.

Zalety technologii

Lekkie wiązary wykonywane z suszonego drewna. Prefabrykowane i transportowane na budowę, posiadają wiele zalet, którym zawdzięczają swoją rosnącą popularność. Jakie to atuty?

  • Uniwersalność. Wiązary pozwalają na realizację każdego projektu, bez względu na kształt czy wielkość dachu. To nawet 30 metrów poddasza nieużytkowego bez ścian pośrednich.
  • Szybkość. Gotowe elementy trafiają na budowę, co eliminuje konieczność dokonywania obliczeń statycznych, cięcia i sporządzania dokumentacji. Sam montaż, dzięki lekkości konstrukcji, jest szybki i bezproblemowy.
  • Porządek. Dzięki wiązarom redukujemy ilość odpadów – na budowę zostaną dostarczone tylko niezbędne elementy. To także brak konieczność kucia i bałaganu związanego z kładzeniem instalacji, np. oświetlenia czy elektryki.

Oszczędności

Największą zaletą technologii wiązarów dachowych i powodem ich popularności jest duża oszczędność.

Wyjaśnia to ekspert z firmy budowlanej Partner ze Szczecina: Dzięki wiązarom zaoszczędzamy czas, który przy tradycyjnej więźbie musielibyśmy poświęcić na opomiarowanie, sporządzenie dokumentacji i w końcu przygotowanie więźby. Tu wszystko robi za nas firma zajmująca się prefabrykacją. Kratownice to też oszczędność pieniędzy. Strop betonowy, zużycie tarcicy, stawianie podpór i ścian nośnych, transport odpadów, okucia ciesielskie… Lista kosztów w przypadku tradycyjnej więźby jest bardzo długa. Zastosowanie wiązarów skutecznie ją skróci ograniczając wydatki inwestora, a przy tym gwarantując wysoką jakość, trwałość i duże możliwości projektowe oraz aranżacyjne.