19 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Zasady działania

Dzięki nowoczesnym systemom wentylacyjnym możliwa jest nie tylko wymiana powietrza w budynku, ale także odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Taki system nazywa się wentylacją z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Wyjaśniamy na czym polega działanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem.

Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna składa się jedynie z wentylatorów wyciągowych i nawiewnych, które tłoczą powietrze do pomieszczeń. Takie rozwiązanie sprawia, że unika się podciśnienia powodującego napływ powietrza przez wszelkie nieszczelności. Gdyby bowiem do takiej doszło do nieszczelności, nie można by ogrzać budynku ciepłem wywiewanego powietrza.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest to oparte na centrali wentylacyjnej, która obsługuje cały budynek. W jej skład wchodzi jeden wentylator nawiewy i jeden wywiewny oraz sieć przewodów rozprowadzających do pomieszczeń świeże powietrze oraz zbierającym to usuwane. Taki system ma na celu dostarczenie wywiewanego powietrza do wymiennika, w którym dochodzi do wymiany ciepła między powietrzem wywiewanym a nawiewanym – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę VENTUS.

Czym różni się wentylacja  z odzyskiem ciepła od tej naturalnej?

Budynek, w którym montuje się wentylację z odzyskiem ciepła nie może posiadać nawiewników w ścianach zewnętrznych i oknach. Musi być też doskonale uszczelniony, aby bezpośrednio do jego wnętrza nie dostawało się zimne powietrze z zewnątrz. Powietrze może dostawać się jedynie przez przewód czerpny centrali wentylacyjnej i trafiać do wszystkich pokoi dopiero po ogrzaniu w wymienniku ciepła przez przewody wentylacyjne.

Jeśli chodzi o same przewody, to ich obecność w budynku stanowi największą różnicę między wentylacją z odzyskiem ciepła a wentylacją naturalną. Jako, że zajmują sporą ilość miejsca, to ich montaż warto rozważyć już na etapie projektowania lub budowy budynku. Choć przewody można rozmieścić w gotowym budynku, to jest to jednak dość trudne – nie są one zbyt estetyczne, toteż wymagają zabudowania. Widoczne zostają tylko wyloty uzbrojone w estetyczne kratki, bądź anemostaty ukierunkowujące nawiewane powietrze w ten sposób, by jego strumień nikomu nie przeszkadzał, oraz by powietrze dobrze mieszało się z tym w pomieszczeniu.

Jak usuwa się powietrze z pomieszczeń?

W wentylacji z odzyskiem ciepła powietrze z pomieszczeń wyprowadzane jest przez kratki lub anemostaty wywiewne, które montuje się w pomieszczeniach najbardziej zanieczyszczanych, takich jak kuchnia, łazienka, toaleta i pomieszczenia pomocnicze. Powietrze wyciągane jest przez wentylator wywiewny siecią przewodów prowadzących do wymiennika ciepła. Kiedy już przez niego przepłynie i odda ciepło, powietrze wydmuchiwane jest do wyrzutni zamontowanej na dachu lub elewacji.