wentylacja
29 marca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Każdego dnia na swojej drodze mamy do czynienia z wentylacją. Jeśli nie jest to wietrzenie pokoju poprzez wpuszczenie przez okno świeżego powietrza, czyli wentylacja naturalna, to na pewno w pracy lub na siłowni spotykamy się z kompletnymi systemami wentylacji tzw. wentylacją mechaniczną. Warto wiedzieć, że dzięki drobnemu liftingowi tej drugiej można zaoszczędzić zimą cenną energię.

W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna?

Wymiana powietrza w wentylacji mechanicznej jest stała i niezależna od jakichkolwiek warunków pogodowych, ponieważ w jej przypadku przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zainstalowanym wentylatorom. Ważną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość regulacji intensywności wymiany powietrza w budynku. Dzięki temu można dostosować wydajność wentylacji do faktycznego zapotrzebowania jej użytkowników, a co za tym idzie stworzyć idealne warunki w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna może mieć wiele odmian – wszystko zależy od sposobu wymiany powietrza w wentylowanym pomieszczeniu.

Instalacja wentylacji nawiewno-wywiewnej

Najlepszym z rozwiązań jest zainstalowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, w której wymiana powietrza odbywa się za pomocą urządzeń oraz sieci kanałów wentylacyjnych. Centrala wentylacyjna, stanowiąca główny element instalacji, jest wyposażona w dwa wentylatory – nadmuchowy, zasysający świeże powietrze, oraz wyciągowy, który jest odpowiedzialny za usuwanie powietrza zużytego z wentylowanego pomieszczenia. Należy również pamiętać o prawidłowym doborze i instalacji sieci rur podłączonych do centrali wentylacyjnej, tak aby ich przekroje nie ograniczały wymiany powietrza oraz nie powodowały nadmiernego hałasu przepływającego powietrza. Czerpnię powietrza, przez którą wpływa do instalacji świeże powietrze a mówiąc kolokwialnie dla użytkowników po prostu tlen, należy umiejscowić z dala od źródeł wszelkich zanieczyszczeń, w zacienionym miejscu.

Oszczędzanie energii z rekuperacją

Aby mieć jeszcze więcej satysfakcji z korzystania z wentylacji nawiewno-wywiewnej i odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza, a tym samym oszczędzać zimą cenną energię, warto zaopatrzyć się w centralę z odzyskiem ciepła – czyli tzw. rekuperatorem. Jest to wymiennik ciepła, dzięki któremu zachodzi wymiana temperatur pomiędzy dwoma strumieniami powietrza. W skrócie – w chłodniejsze dni ciepłe powietrze usuwane z domu ogrzewa to, które się do niego dostaje i to całkiem za darmo! Dzięki temu zabiegowi można odzyskać znaczną ilość ciepła w porównaniu do innych metod wentylacyjnych – ocenia doradca klienta w firmie Klima-Venta Kochel Sp.j., która specjalizuje się w instalacji i montażu urządzeń i systemów klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Poza tym należy wspomnieć, iż centrala wentylacyjne wyposażona jest w filtry powietrza, wspomagające w zatrzymywaniu zanieczyszczenia dostającego się do budynku z zewnątrz, na czym powinni skorzystać alergicy. Ale pamiętajcie, aby móc w pełni wykorzystywać zalety rekuperacji, urządzenia oraz instalacja powinny być poddawane regularnym przeglądom serwisowym. To nie tylko wymóg producentów w celu podtrzymania gwarancji urządzeń to także Wasze bezpieczeństwo i ochrona zdrowia podczas użytkowania wentylacji mechanicznej!