14 lipca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna? – Na co się zdecydować

Wymiana powietrza jest niezbędna w każdym obiekcie, poczynając od naszych domów, a kończąc na potężnych galeriach handlowych. Instalacja wentylacyjna ma za zadanie usuwać zużyte powietrze, które zawiera za dużo dwutlenku węgla i wilgoci, a dodatkowo zastąpić je świeżym powietrzem z zewnątrz. Jest kilka sposobów, by to zrealizować, jednak w domach jednorodzinnych wybieramy najczęściej wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Aby zdecydować, który rodzaj instalacji będzie dla nas lepszy, przyjrzyjmy się, jak one właściwie działają i czym się charakteryzują.

Wentylacja grawitacyjna

W Polsce wentylacja grawitacyjna jest wciąż dominującym, bo też najdłużej znanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Aby instalacja mogła działać sprawnie, potrzebujemy kominów z pionowymi kanałami, które wyprowadzone są ponad dach. Potrzebne jest także doprowadzenie powietrza z zewnątrz, co odbywa się po prostu za pomocą okiennych lub ściennych nawiewników. Zasada jest prosta: im wyższy komin, tym sprawniejsza wentylacja w domu. Minimalna czynna wysokość kanału to 3-4 m. Czynną wysokością kanału nazywamy wysokość mieszoną między kratką, która umieszczona jest pod sufitem, a wylotem nad dachem budynku. Może to być problematyczne w pomieszczeniach na poddaszach, w których kanały będą zbyt krótkie, ponieważ domy jednorodzinne są stosunkowo niskie. Minusem wentylacji grawitacyjnej jest również jej nieprzewidywalność. Praca wentylacji uzależniona jest od czynników atmosferycznych, na które nie mamy wpływu: temperatury na zewnątrz, a właściwie różnicy temperatur między wnętrzem a otoczeniem, od siły wiatru oraz ciśnienia. Czy są więc plusy? Wśród zalet wentylacji grawitacyjnej wymienia się trzy główne: instalacja nie potrzebuje prądu, jej wykonanie jest tanie, o ile zgrupujemy kilka kanałów wentylacyjnych w jednym kominie i jest to rozwiązanie bezgłośne.

Wentylacja mechaniczna

Mechaniczna, nawiewno-wywiewna wentylacja wspierana jest przez wentylatory, które wymuszają ruch powietrza. Wentylatory usuwają tzw. zużyte powietrze i wprowadzają świeże powietrze do wnętrza domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w pełni kontrolować, jak intensywna będzie wentylacja – dowiadujemy się w firmie Wroterm z Wrocławia.

Wentylacja jest całkowicie niezależna od warunków zewnętrznych. Co ciekawe, wentylacja mechaniczna pozwala obniżyć straty energii. W jaki sposób? Powietrze zużyte i świeże przepływa przez wymiennik ciepła, który zlokalizowany jest w centrali wentylacyjnej, nie mieszając się oczywiście. Dzięki temu powietrze nawiewane z zewnątrz ogrzewa się, a więc następuje odzysk ciepła. Producenci systemów mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła mocno to podkreślają. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rury, które rozprowadzają powietrze, trzeba w jakiś sposób ukryć. Dodatkowo trzeba znaleźć miejsce w domu, gdzie zlokalizowana będzie centrala wentylacyjna. Powinno to być miejsce oddalone od pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy, ponieważ szum wentylatorów mógłby nam przeszkadzać. Jeśli możemy pozwolić sobie na wentylację mechaniczną, warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, by podnieść komfort użytkowania domu, zwłaszcza w upalnym sezonie letnim.