Klimatyzacja domowa
4 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Wentylacja domowa a klimatyzacja – czym się różnią?

Czasy, kiedy klimatyzacja była tylko luksusem, na który mogli sobie pozwolić nieliczni, na szczęście już dawno minęły. Obecnie coraz częściej można spotkać się z zastosowaniem systemów wentylacji i klimatyzacji, nie tylko w biurowcach, ale i domach prywatnych. Warto jednak pamiętać, że choć zarówno wentylacja domowa, jak i klimatyzacja to systemu związane z obiegiem powietrza w budynkach nie są one jednak tym samym. Czym wobec tego się różnią?

Jak działa i jakie funkcje spełnia wentylacja domowa?

Systemy wentylacji domowej to obowiązkowy element każdego budynku. Odpowiedzialne są one za odpowiednią cyrkulację powietrza we wnętrzach, poprzez zastępowanie tego „zużytego”, nowym czystym, pochodzącym z systemu. Dzięki temu tworzą one odpowiedni mikroklimat, bezpieczny dla użytkowników budynku, a także zapobiegający gromadzeniu się w nim nadmiernej wilgoci doprowadzającej do powstawania pleśni i grzybów.

Jeszcze do niedawna systemy wentylacyjne oparte były wyłącznie na działaniu grawitacyjnym, a na ich sprawność duży wpływ miały warunki atmosferyczne na zewnątrz oraz nieszczelności stolarki okiennej i drzwiowej.

Z tych względów, a także w wyniku powstawania nowoczesnych budynków cechujących się coraz lepszymi parametrami szczelności współcześnie coraz częściej klasyczne rozwiązanie grawitacyjne zastępuje jednak wentylacja mechaniczna.

Działanie wentylacji mechanicznej oparte jest na wentylatorach, dostarczających świeże powietrze do wnętrza budynku, bez względu na porę dnia i roku czy też warunki atmosferyczne za oknem. Bardzo często tego typu systemu wyposażone są także dodatkowo w specjalne filtry, gwarantujące właściwą czystość wprowadzanego do budynków powietrza. Niekiedy mogą być one także łączone z rekuperacją, pozwalającą odzyskiwać wilgoć lub temperaturę z wypompowania powietrza z wnętrz budynków.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja domowa w odróżnieniu od wentylacji ma natomiast za zadanie zadbać o właściwy komfort cieplny we wnętrzach budynków, a także jakość znajdującego się w nich powietrza. Pobiera ona wobec tego powietrze z wnętrza budynku i za pomocą zastosowanych w niej elementów takich jak parowniki, filtry, skraplacza i sprężarki oczyszcza je, schładza lub podgrzewa i wprowadza z powrotem do obiegu.

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację?

Dla wielu osób zastosowanie zarówno klimatyzacji, jak i wentylacji mechanicznej wydaje się zbędnym podwójnym wydatkiem. Dlatego też zapytaliśmy o to, czy klimatyzacja jest w stanie zastąpić wentylacja w budynkach specjalistę z firmy oferującej systemy wentylacyjne – Klima Plus z Poznania.

Biorąc pod uwagę to, jak działa klimatyzacja, nie jest ona w stanie zastąpić systemów wentylacyjnych, gdyż nie wprowadza ona do budynków świeżego powietrza, a jedynie bazuje na tym znajdującym się już we wnętrzach, właściwie zmieniając jego temperaturę i oczyszczając je. Należy także pamiętać, że odpowiednia wymiana powietrza za pomocą wentylacji określana jest przez przepisy budowlane. Żaden budynek nie zostanie oddany do użytku bez zastosowanego w nim sprawnego systemu wentylacyjnego. Dlatego też klimatyzacja jest wyłącznie uzupełnieniem systemów wentylacji grawitacyjnej, które nie jest jednak obowiązkowe, ale posiada wiele zalet.

Podsumowując, zarówno systemy wentylacyjne, jak i klimatyzacyjne są w stanie znacznie poprawić jakość powietrza we wnętrzach, jednak nie mogą być one stosowane zamiennie, gdyż działają one w całkiem odmienny sposób.