17 stycznia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Wentylacja a klimatyzacja: podobieństwa i różnice.

Wentylacja i klimatyzacja to dla wielu osób procesy tożsame, oznaczające ,,przewietrzanie” i ,,schładzanie” powietrza znajdującego się w pomieszczeniach. Jak się okazuje, nie jest to prawdą. Różnice między wentylacją a klimatyzacją są dość spore. Na czym polegają? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Wentylacja, czyli…?

Pisząc w uproszczeniu, wentylacja to proces polegający na wymianie powietrza w pomieszczeniu lub jego części. Z wentylacją mamy do czynienia praktycznie zawsze, kiedy znajdujemy się w pomieszczeniu z oknami bądź kanałami wentylacyjnymi. Wentylowanie często ma charakter niekontrolowany i spontaniczny – wystarczy drobny podmuch, niewielki przepływ powietrza.

W praktyce, główną rolą wentylacji jest dostarczenie nowego powietrza do pomieszczenia bądź całego budynku, przy jednoczesnym usuwaniu powietrza zużytego i zanieczyszczonego. Powietrze dostaje się do wnętrz poprzez nawiewniki i uchylne okna, wydostaje się zaś poprzez kanały wentylacyjne.

Aby przejąć kontrolę nad procesem wentylowania, powinniśmy zainwestować w dodatkowe urządzenia, np. moduły rekuperacyjne. Umożliwiają one efektywny odzysk ciepła z wywiewanego powietrza – informuje ekspert białostockiej firmy TELKA, wykonującej instalacje wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Klimatyzacja i jej funkcje

Zadania klimatyzacji różnią się od wentylacji w sposób dość znaczny. Różnicę sugeruje zresztą sama nazwa. Klimatyzacja odpowiadania za utrzymanie dogodnego ,,mikroklimatu” pomieszczenia, czyli odpowiednich właściwości powietrza, takich jak temperatura czy wilgotność.

Dzięki klimatyzacji, pomieszczenie jest przyjazne dla użytkowników – zapewnia komfort cieplny i łatwość oddychania. Pojęcie ,,komfortu cieplnego” oznacza przeważnie temperaturę niższą od tej występującej na zewnątrz. Wynika to z faktu, że klimatyzację stosujemy najczęściej w upalnym sezonie letnim.

Współdziałanie wentylacji i klimatyzacji

Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne mogą się wzajemnie wykluczać. Ich wspólne działanie bywa błędem z ekonomicznego punktu widzenia. Jest tak np. latem, kiedy klimatyzacja obniża temperaturę pokojową, a gorące powietrze nawiewane przez okna prowadzi do jej podwyższenia – słusznie zauważa specjalista firmy TELKA.

Jak zatem widać, niezwykle istotne jest świadome użytkowanie sprzętów i urządzeń służących wentylowaniu oraz klimatyzowaniu. W przeciwnym wypadku oba procesy będą mało efektywne i nie przyniosą pożądanych przez nas rezultatów.