8 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Węgiel jako materiał opałowy

Węgiel to obok drewna, gazu i nafty podstawowy materiał opałowy. Trudno jest wyobrazić sobie ogrzewanie wielu budynków bez niego. Czym się charakteryzuje węgiel i co warto wiedzieć na jego temat? W jaki sposób powinien być przechowywany i stosowany? W jaki sposób należy użytkować węgiel jako materiał opałowy? Okazuje się, że trzeba pamiętać o wielu elementach.

Dobry stosunek ceny do kaloryczności

Tradycyjny węgiel jest skutecznym, a zarazem stosunkowo tanim materiałem opałowym. Cena węgla i koszt jego eksploatacji idą dodatkowo w parze z wysoką sprawnością spalania. Nowoczesne piece węglowe mają sprawność rzędu 80-90%. Podstawową zaletą węgla jest również jego szeroka dostępność w całym kraju. Popularność czystego węgla jako materiału opałowego nie spada, mimo że coraz częściej mówi się o przetwarzanych materiałach węglowych np. koksie. Należy przy tym pamiętać, że na sprawność spalania wpływa nie tylko wydajność pieca, ale i jakość węgla. Obecnie najpopularniejsze są koks, orzech, kostka i ekogroszek.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węgla?

Podczas zakupu węgla na opał powinno zwrócić się uwagę na takie elementy jak klasa, sortyment czy gatunek. Najlepszej jakości węgiel mieści się w przedziale 31-33. Klasa uzależniona jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Im jest wyższa, tym więcej ciepła można uzyskać. Im większa klasa i ziarno, tym lepszy jest w praktyce gatunek węgla. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z nieodpowiedniego węgla może oznaczać mniejszą sprawność grzewczą oraz nieprawidłowe działanie kotła. Eksperci są zdania, że węgiel orzech powinno stosować się w klasycznych kotłach zasypowych, koks i brykiet w kotłach zasypowych bez podajnika, a ekogroszek w nowoczesnych kotłach z podajnikiem.

Węgiel czy ekogroszek?

Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością jako materiał opałowy cieszy się wspomniany już ekogroszek. To węgiel kamienny o bardzo małej wielkości ziaren (5-25 mm), o niskiej zawartości siarki i popiołu (kolejno 0-1% oraz 0-10%). Jest to materiał opałowy tani, stosunkowo ekologiczny, a przy tym łatwy w użyciu, bardzo wydajny, bezpieczny dla kotłów i komina. Zarówno tradycyjny węgiel, jak i ekogroszek znajdziemy w ofercie firm dostarczających paliwa, takich jak na przykład Energo. Żywotność tych ostatnich przy zastosowaniu ekogroszku znacznie się wydłuża. Dodatkowo ten rodzaj węgla stosowany może być w przypadku wszystkich kotłów i pieców z automatycznym podajnikiem, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i komfortowym.