24 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Co warto wiedzieć przed zakupem domu od developera? Porady i sugestie

Zakup domu od developera to dla wielu osób spełnienie życiowych marzeń. Przebierając w ofertach nieruchomości nie powinniśmy jednak ulegać euforii. Pod uwagę należy wziąć szereg czynników dotyczących stanu nabywanego domu, a także formalności związane z podpisywaniem umowy. Tylko rozsądnie przemyślany wybór sprawi, że poczyniona inwestycja okaże się udana i sprawi radość nam, jak również przyszłym pokoleniom.

Po pierwsze, dokładnie rozpoznaj rynek

Polski rynek nieruchomości rośnie w oczach. Kolejne firmy developerskie pojawiają się niczym grzyby po deszczu. To pozytywny trend, który jednak niesie ze sobą potencjalne zagrożenia. Nie raz słyszy się o bankructwach i wstrzymanych budowach. Jeśli chcesz uniknąć przykrej sytuacji, powinieneś polegać na ofertach developerów o ugruntowanej renomie, którzy działają na rynku od wielu lat. Firmy z rozbudowanym portfolio, dobrą opinią w środowiskach branżowych i stabilną bazą kapitałową, są wiarygodniejszym partnerem niż agencje na dorobku, które rozpoczęły działalność na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.

Po drugie, ustal jakie oferty Cię interesują

Wybierając nieruchomość, najkorzystniej kierować się ściśle określonymi potrzebami życiowymi, a także możliwościami finansowymi. Istotną rolę odgrywa lokalizacja oraz rozmiar domu. Warto zwrócić uwagę, czy upatrzony budynek nie stoi na obszarze zalewowym. W gestii developera leży wykonanie stosownych badań gruntu i prac melioracyjnych. Wypada też zorientować się, jakich materiałów użyto do budowy domu, a także czy zostały do niego doprowadzone niezbędne media (woda, elektryczność) oraz przyłącza (cieplne, elektroenergetyczne, kanalizacyjne, telekomunikacyjne, wodociągowe). Następnie możemy skupić się na innych istotnych elementach, takich jak wybór ogrzewania, zadaszenia czy okien. Ale to wciąż nie wszystko.

Wielu developerów podejmuje współpracę z klientami, np. w zakresie projektowania wnętrza domu. Na życzenie nabywcy, część projektów da się przearanżować, zmieniając układ pomieszczeń, dodając nowe pokoje lub modyfikując te które już istnieją – objaśnia ekspert firmy developerskiej Śmigielski Group z Leszna.

Po trzecie, zabezpiecz swoje interesy

Przypuśćmy, że zdecydowałeś się na konkretną nieruchomość i jesteś gotów do finalizacji transakcji. Pamiętaj – pośpiech to zły doradca! Zapoznaj się ze wszystkimi zapisami, a w razie potrzeby negocjuj warunki umowy. Korzystny dla Ciebie okaże się zapis o karnych odsetkach, do których wypłaty będzie zobowiązany developer w razie nieterminowego wywiązywania się z obowiązków. Opłaca się też uzyskać zobowiązanie o usunięciu usterek wykrytych w trakcie odbioru nieruchomości, deklarację zwrotu zwiększonego zadatku w przypadku rozwiązania umowy z winy developera oraz zapis o możliwości rezygnacji z kupna w razie gdy developer nie wywiąże się z umowy. Jako ostrożny i roztropny nabywca unikniesz nieszczęść i będziesz mógł cieszyć się wymarzonymi czterema kątami bez zbędnych komplikacji.