7 listopada 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Co warto wiedzieć o okapach wyspowych? Kilka przydatnych informacji

Okap to kluczowy element wyposażenia kuchni, służący do pochłaniania wszelkich zapachów i pary powstałej w trakcie wykonywanych czynności kuchennych. Większość standardowych okapów sytuuje się tuż nad kuchenką. Co jednak począć w sytuacji, gdy kuchenkę projektujemy w centralnym punkcie pomieszczenia? Idealnym rozwiązaniem wydaje się instalacja okapu wyspowego. To doskonała propozycja dla kuchni bazujących na motywie wyspy na środku. Montaż okapu jest prosty, a funkcjonalność nieoceniona.

Wymogi montażu okapu wyspowego

Pod względem konstrukcyjnym, okap wyspowy nie różni się znacząco od powszechnie znanego, przyściennego okapu kominowego. W jego skład wchodzą między innymi elementy podstawy oraz rura odpowiadająca za optymalny przepływ filtrowanego powietrza. Model wyspowy nie musi jednak przylegać bezpośrednio do ściany pomieszczenia. Jego rozlokowanie jest o wiele bardziej dowolne – zależy przede wszystkim od umiejscowienia kuchenki. Należy jednak pamiętać, że okap wyspowy ma dość duże wymiary (typowa szerokość urządzenia to około 90 centymetrów). Z tego względu jego stosowanie w pomieszczeniach o małej powierzchni nie jest do końca wskazane. Zaleca się, aby obsługiwana powierzchnia kuchenna wynosiła co najmniej 20 metrów kwadratowych. Na szczęście, większość kuchni o układzie wyspowym spełnia ten warunek z naddatkiem.

Charakterystyka konstrukcji okapów

Okapy wyspowe to urządzenia nowoczesne. Dużym gabarytom towarzyszy wyjątkowo rozbudowana konstrukcja oraz wysoka funkcjonalność techniczna. Większość okapów posiada opcję zdalnego sterowania i zdolność automatycznego powiadamiania o optymalnym czasie przeznaczonym na oczyszczanie filtrów. Niektóre modele okapów dysponują też opcją ustawiania czasu, przez który ma działać wentylator. Kontrola pracy okapu przebiega za pośrednictwem prostego sterowania sensorowego, na szklanej powierzchni wyświetlacza LED. Urządzenie działa cicho, pozwalając na komfortowe wykonywanie obowiązków kuchennych. Ciekawe przykłady opisanych rozwiązań znajdziemy w ofercie fińskiej marki VILPE, sprzedającej profesjonalne okapy kuchenne. Specjalność VILPE stanowią okapy bez wbudowanego silnika, zespolone z wentylatorem dachowym, przejmującym funkcję wentylatora w okapie. To właśnie dzięki temu okap pracuje niezwykle cicho, a zarazem bardzo wydajnie. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie przedsiębiorstwa SK Tuote Poland, reprezentującego markę VILPE na Polskę.