24 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy warto korzystać z kotłów wielopaliwowych?

Kocioł to niezbędny element wyposażenia każdego domu jednorodzinnego i budynku mieszkaniowego. Istnieje wiele czynników, które mogą zaważyć na decyzji o kupnie danego rodzaju kotła – efektywność spalania paliwa, komfort obsługi… Jednak zdecydowanie najważniejsze są koszty eksploatacji, które bezpośrednio wynikają z rodzaju spalanego paliwa. Ceny paliw zmieniają się z biegiem czasu, a trudno wyobrazić sobie wymianę kotła na inny model przy każdorazowej zmianie koniunktury. Dlatego dla osób kierujących się przede wszystkim oszczędnościami najlepszym wyborem będą kotły wielopaliwowe. Urządzeń tego rodzaju znajdziemy na rynku kilka rodzajów.

Kotły wielopaliwowe – charakterystyka

Dostępne na rynku kotły wielopaliwowe możemy podzielić na dwie grupy: w pierwszej znajdą się kotły jednokomorowe, w drugiej zaś – dwukomorowe. Kotły jednokomorowe są stosunkowo tanie i jest to ich olbrzymi plus. Wyposażone są w jedną komorę, w której samodzielnie umieszczamy osprzęt odpowiedni do spalania odpowiednego paliwa. To z kolei jest spory minus, ponieważ wymiana jest czasochłonna, przeprowadzanie jej w trakcie okresu grzewczego wiąże się z konieczności wyłączenia kotła, zatem powinniśmy wcześniej ustalić, jakiego paliwa będziemy używać w danym okresie. Kotły dwukomorowe są pod względem wygody eksploatacji znacznie przystępniejsze, gdyż wyposażone od razu w osprzęt przeznaczony do spalania określonych rodzajów paliw, np. drewna metodą generatorowego zgazowania oraz gazu zimnego. Na komfort użytkowania wpływa również fakt, że urządzenia te są wyposażone w system sterowania – z jego pomocą możemy zaprogramować kocioł na spalanie danego rodzaju paliwa w określonym odstępach czasowych.

Czy warto inwestować w kotły wielopaliwowe?

Najważniejszą korzyścią płynącą z posiadania kotła wielopaliwowego jest możliwości zmiany paliwa w zależności od warunków rynkowych. Z tego powodu spiszą się ona szczególnie dobrze w miejscach, w których wydatki na ogrzewanie są wyjątkowo wysokie, np. w dużych budynkach przemysłowych lub siedzibach firm. Możliwe jest również zakupienie kotła do zwykłego domu jednorodzinnego – przy rozsądnej eksploatacji przysłuży się on do obniżenia kosztów ogrzewania budynku.

Jednym z uznanych na polskim rynku producentów kotłów wielopaliwowych oraz innych urządzeń grzewczych jest Zakład Ślusarski Greń.