wanna
7 kwietnia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Wanny zabudowane czy wolnostojące?

Wanna to dla wielu osób niezbędne wyposażenie łazienki, służące nie tylko higienie ciała, ale i ducha – trudno znaleźć coś bardziej relaksującego, niż długa, ciepła i aromatyczna kąpiel. Wybór wanny powinien być jednak poprzedzony dokładnym planowaniem, uwzględniającym ilość posiadanego miejsca, możliwość montażu oraz cenę wanny i jej dodatkowego wyposażenia. Dotychczas najczęściej wybieranym typem wanien były te zabudowane, na stałe połączone ze ścianami i podłogą łazienki, jednak coraz więcej osób decyduje się na wanny wolnostojące. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań?

Wanny zabudowane

Do tej pory to najpowszechniej spotykane w łazienkach wanny. Do ich montażu wymagane jest stworzenie specjalnej zabudowy, która na stałe łączy wannę ze ścianami łazienki. Jest to ich najpoważniejsza wada – w przypadku nieodwracalnego zniszczenia wanny niezbędne będzie rozkucie zabudowy. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku uszkodzenia odpływu, wystarczy w trakcie zabudowania wanny pamiętać o umieszczeniu w ściance drzwiczek, które umożliwią dostęp do syfonu wanny. Rozwiązanie to posiada jednak również sporo zalet. Przede wszystkim wanny zabudowane sprawdzą się idealnie w mniejszych łazienkach, w których istotne jest dobre zagospodarowanie całej przestrzeni. Dzięki połączeniu ich z zabudową są bardzo stabilne, zaś sama zabudowa pozwala również na stworzenie półeczek na kosmetyki, których wanny wolnostojące są pozbawione. Są ponadto znacznie tańsze od ich wolnostojących odpowiedników.

Wanny wolnostojące

Coraz więcej osób urządzających swoją łazienkę rozważa wybór wanny wolnostojącej. Główną przyczyną jest ich niezwykle estetyczny wygląd i szeroki wybór modeli: od prostych, utrzymanych w stylu klasycznym, po nowoczesne wanny o nietypowej linii. Wanny wolnostojące można postawić w praktycznie dowolnym miejscu, o ile dysponujemy odpowiednio dużą łazienką i mamy możliwość odpowiedniego poprowadzenia instalacji wodnej. Wady? Brak zalet wanien zabudowanych – wanny wolnostojące opierają się jedynie na swojej podstawie lub nogach, z tego powodu są mniej stabilne, łatwiej je przewrócić lub uszkodzić instalację wodną, z tego powodu korzystanie z nich wymaga znaczniej większej ostrożności. Ponadto wanny tego rodzaju nie posiadają własnych półek ani możliwości montażu baterii, dlatego konieczny jest zakup baterii wolnostojącej. To wszystko w połączeniu z dość wysoką ceną sprawia, że wanny wolnostojące stanowią wciąż mniejszość na rynku.

Przy wyborze wanny do naszej łazienki powinniśmy brać pod uwagę dostępną przestrzeń i możliwości montażowe oraz cenę, jaką jesteśmy gotowi zapłacić – warto pamiętać, że wanny żeliwne są najdroższe, ale jednocześnie najtrwalsze i będą nam służyć przez bardzo wiele lat. Szeroki wybór wanien zabudowanych i wolnostojących znaleźć można w ofercie producenta wyposażenie łazienek, firmy Omnires.