20 stycznia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Wanna czy prysznic – zalety i wady obu rozwiązań

Wybór między wanną a prysznicem jest zależny od wielu czynników. Oczywiście ideałem byłoby mieć obydwie opcje, ale nie zawsze mamy takie możliwości i potrzeby. Zatem jeżeli wahamy się pomiędzy kabiną a wanną, warto poznać ich wady i zalety oraz dowiedzieć się, które z nich będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Pomoże nam w tym poniższy artykuł.

Prysznice dla aktywnych…

Według statystyk sklepów budowlanych i wyposażeniowych wanny są daleko w tyle za prysznicami, nawet tymi najprostszymi. Z czego może to wynikać? Zapewne z aktywnego i zabieganego życia, zwłaszcza w większych miastach, gdzie nie ma czasu na długie kąpiele, a rano trzeba się po prostu jak najszybciej umyć. Osobną sprawą jest to, że w miastach przeciętna powierzchnia mieszkania nie jest za duża i liczy się każdy metr kwadratowy (o ile w ogóle mamy wybór, bo w mniejszych mieszkaniach wanny się po prostu nie mieszczą albo zajmowałyby pół łazienki). Brodzik jest też dobrym rozwiązaniem dla osób starszych – dla nich pokonywanie wysokiego progu wanny i następnie ciągłe uważanie by się nie poślizgnąć to nie lada wysiłek. Do tego w prysznicu mają możliwość łatwego umycia się na siedząco przy pomocy specjalnego krzesełka. Prysznic to również spora oszczędność, ponieważ zużywa się nieporównywalnie mniej wody (najwyżej 30 litrów, natomiast w wannie – 100 i więcej). Jeżeli więc jesteśmy osobami stawiające ponad wszystko funkcjonalność i oszczędność, to prysznice będą dla nas idealne.

…i wanny dla wygodnych

Jeżeli natomiast mamy dużą łazienkę i lubimy długie, gorące kąpiele, a rachunkami za wodę nie musimy się przejmować – o wiele lepsza będzie dla nas wanna. Jakkolwiek kuriozalnie to nie zabrzmi, to w tak zabieganym i ciągle spieszącym się świecie wanna będzie dla nas elementem luksusu. W niej możemy odpocząć i urządzić sobie kąpiel z bąbelkami, zapominając o bożym świecie i wszelkich problemach. Należy dodać, że o ile prysznic nigdy nie zastąpi wanny, to wanna z powodzeniem zastąpi nam prysznic i da zalety wanny. Nie ma bowiem żadnych przeszkód, aby zawiesić zasłonę lub nawet postawić ścianki i używać jej dokładnie tak samo, jak prysznica. W dodatku możemy też zagospodarować przestrzeń nad wanną (na przykład na sznury do suszenia prania). Między innymi z tych powodów wanny są częściej wybierane przez singli i bezdzietne pary, których w społeczeństwie jest zawsze mniej. Żeby nie było – w wannie można umyć dwoje dzieci naraz, co w prysznicu nie będzie już takie łatwe. Niezależnie od tego, czy wybierzemy prysznic, czy wannę, warto zwrócić się do sprawdzonego dystrybutora, jak np. firmy Domeko.

A może dwa w jednym?

Oczywiście nie oznacza to, że jesteśmy zmuszeni, by wybierać między jednym a drugim rozwiązaniem. Na naszym rynku dostępne są również takie rozwiązania, jak np. wanny asymetryczne ze składanym parawanem lub ścianką. Tego typu wanny są tak projektowane, aby zajmować możliwie mało powierzchni, ale oferować przy tym wygodę i przestronność dorównującą tym pełnowymiarowym wannom. Można wtedy dodatkowo powiększyć przestrzeń o umywalkę, umieszczając ją nad węższym fragmentem wanny – nie tracimy wtedy miejsca na nogi podczas długich kąpieli, a zyskujemy miejsce w łazience. Istnieje nawet możliwość zakupu całego zestawu BeHappy, który realizuje taki koncept doskonałego wręcz zagospodarowania przestrzeni, a jednocześnie wygląda spójnie i jednolicie. Ciekawym rozwiązaniem jest również tzw. koncept Chrome, który polega na dodaniu do wanny ścianki z zawiasem, który pozwala na wydzielenie z wanny części wyłącznie na czas brania prysznica, a po jego zakończeniu – otwarcie przestrzeni wanny.