ekologiczny biokominek
17 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Walory proekologiczne biokominków

Kominek w domu stanowi bardzo skuteczne źródło ciepła, ale też niebanalną i gustowną dekorację wnętrz. Wiele osób zwraca jednak uwagę na to, aby był jak najbardziej neutralny dla środowiska. Jest to spowodowane rozprzestrzeniającym się trendem na ekologiczne rozwiązania w ogrzewaniu. Na rynku powstają więc nowoczesne biokominki, będące alternatywą dla tradycyjnych. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują oraz jakie są ich proekologiczne wartości.

Na jakiej zasadzie działają biokominki?

Tradycyjne kominki do ogrzewania najczęściej wykorzystują drewno. Jego spalanie wiąże się z wytwarzaniem szkodliwego dymu i dużych ilości popiołu. Biokominki ogrzewają mieszkanie przy pomocy paliw ekologicznych na bazie alkoholu etylowego. Paliwa tego typu mogą mieć formę żelową lub płynną, w zależności od potrzeb użytkownika.

Specjaliści z firmy Air Hot wyjaśniają: Biokominki, podobnie jak rozwiązania tradycyjne, bardzo skutecznie podnoszą temperaturę otoczenia. Są jednak o wiele mniejsze, dlatego doskonale wkomponują się nawet w mniej przestronne wnętrza.

Ważną cechą biokominków jest to, że ich montaż nie wymaga budowy komina. Oznacza to, że można je wykorzystać nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w blokach oraz domkach letniskowych.

Dlaczego biokominki zasługują na miano ekologicznych?

Istotą działania biokominków jest spalanie biopaliw. Ten proces, inaczej niż w przypadku drewna, nie generuje dymu oraz popiołu. Tradycyjnie z dymem do środowiska wydostaje się ogromna ilość szkodliwych substancji, które w konsekwencji powodują zanieczyszczenie powietrza.

Spalanie paliw na bazie alkoholu etylowego jest całkowicie bezwonne. Używanie nowoczesnych biokominków generuje jedynie parę wodną oraz znikome ilości dwutlenku węgla. Powietrze w domu będzie dzięki temu bardziej nawilżone, jednak trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania.

Korzyści płynące z posiadania biokominka

Biokominek, dzięki temu, że nie wymaga obecności komina, można zaaranżować praktycznie w każdym wnętrzu. Nowoczesne kominki wyróżniają się bardzo estetycznym, minimalistycznym wyglądem i małymi rozmiarami. Można zamontować je w zgłębieniu ściany, a nawet przeszklić.

Biokominek będzie świetną dekoracją salonu, jadalni lub łazienki. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się też na balkonie lub patio w przydomowym ogródku. Warto dodać, że biokominki są w pełni mobilne, dzięki czemu można je w dowolnym momencie przenieść w inne miejsce. Wielu użytkowników używa ich tylko w okresie jesienno– zimowym, a latem przechowuje w bezpiecznym miejscu.