kuchenne AGD
27 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

W zabudowie czy wolnostojące – jakie AGD wybrać?

Wybór sposobu wykończenia kuchni i łazienki to jedna z pierwszych decyzji, jakie trzeba podjąć podczas projektowania wykończenia nowego domu lub mieszkania. W obu tych wnętrzach podstawowymi elementami wykończenia, które w dużej mierze będą decydowały o ich funkcjonalności są duże urządzenia AGD. W zależności od wybranego sposobu wykończenia można się zdecydować na AGD wolnostojące lub AGD do zabudowy. W artykule porównujemy oba rodzaje sprzętu i wskazujemy, w jakich warunkach dobrze sprawdzą się takie rozwiązania.

Różnice między AGD do zabudowy a AGD wolnostojącym

Duże urządzenia AGD to podstawowe elementy wykończenia łazienki i przede wszystkim każdej kuchni. W łazienkach zazwyczaj umieszcza się pralkę i ewentualnie suszarkę. Dużo więcej dużych urządzeń AGD znajduje się w kuchniach. Żeby można w nich było wygodnie przygotowywać posiłki i szybko zadbać o czystość, konieczne jest umieszczenie we wnętrzu m.in. lodówki, piekarnika, płyty grzewczej i zmywarki. W obu tych wnętrzach wybór konkretnego rodzaju sprzętu AGD będzie zależał od tego, na jakie zdecydowaliśmy się inne elementy wykończenia tych wnętrz, czyli jakie meble się wybrało. Jeżeli w łazience lub w kuchni postawiło się na umieszczenie pojedynczych, gotowych mebli ze sklepu, wtedy jedyną możliwością jest wkomponowanie do wnętrza odpowiednich pod względem wymiarów i estetyki wykończenia urządzeń AGD wolnostojących. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na wykonanie zabudowy kuchennej lub łazienkowej na zamówienie, wtedy najlepszym wyborem będzie też kupno sprzętu AGD do zabudowy. Dzięki temu po prostu całość wykończenia tych wnętrz będzie spójna i na wszystkie potrzebne nam w trakcie wykonywania codziennych czynności urządzenia od razu będziemy mogli zaplanować miejsce. A czym dokładnie charakteryzują się oba rodzaje domowego sprzętu AGD?

Charakterystyka urządzeń AGD do zabudowy

Urządzenia AGD do zabudowy są wybierane przez klientów, którym zależy na tym, żeby wykańczane w ich domach wnętrza miały bardziej nowoczesny design. Sprzęt do zabudowy umożliwia otrzymanie jednolitej zabudowy w minimalistycznym stylu. Dzięki takim urządzeniom można osiągnąć dowolny efekt aranżacji. Urządzenia te po prostu nie są tak bardzo widoczne i nie dominują nad innymi zastosowanymi elementami wykończenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD Design, w którym jest dostępnych bardzo dużo rodzajów najwyższej klasy domowego sprzętu AGD:

Stosując urządzenia AGD do zabudowy, ma się możliwość ich zasłonięcia. W kuchni lodówka i zmywarka do zabudowy, dzięki temu, że ich drzwiczki są zasłonięte takim samym frontem jak szafki, w zasadzie są niewidoczne. Na zewnątrz widać tylko płytę grzewczą, piekarnik oraz ewentualnie kuchenkę mikrofalową, płytę grzewczą i umieszczony w zabudowie ekspres do kawy. Ale nie są to całe urządzenia, a jedynie te ich elementy, które są wykorzystywane przez osoby, które je obsługują. To sprawia, że kuchnia wygląda znacznie nowocześniej i łatwiej jest w niej zachować porządek.

Zaletą urządzeń AGD do zabudowy jest też np. możliwość umieszczenia piekarnika na dowolnej wysokości, tak, żeby każdemu było z niego łatwo korzystać. Piekarnik wolnostojący zawsze znajduje się na podłodze, a urządzenie do zabudowy możemy np. umieścić na wysokości blatu, dzięki czemu nie będzie trzeba się do niego schylać.

W jakich przypadkach warto wybrać AGD wolnostojące?

Nieco inny efekt aranżacji wnętrza osiągniemy, jeżeli zdecydujemy się na meble i urządzenia AGD wolnostojące. Ich zastosowanie także oczywiście może umożliwić osiągnięcie ciekawych efektów aranżacji wnętrz, ponieważ najlepsi producenci tego typu sprzętu dbają o to, żeby urządzenia te bardzo dobrze się prezentowały. Obecnie w sklepach można znaleźć bardzo dużo modeli urządzeń wolnostojących, bez problemu wiec powinno nam się udać wybrać taki sprzęt, które będzie się idealnie komponował z innymi elementami wykończenia. Wiele osób decyduje się na taki sposób wykończenia kuchni i łazienki, ze względu na to, że w razie potrzeby, w każdej chwili mogą nieco zmienić układ pomieszczenia i przestawić stosowane AGD wolnostojące w inne miejsce. Urządzenia te są po prostu mobilne. Dużą ich zaletą jest też to, ze w przypadku ich awarii, serwisantowi dużo łatwiej będzie uzyskać dostęp do urządzenia. Kolejnym atutem takich urządzeń na pewno jest też to, że zazwyczaj są one dostępne w niższych cenach niż sprzęt do zabudowy. Nieco droższe są tylko urządzenia o nietypowych kształtach, kolorach oraz sprzęt retro, czyli taki, który nawiązuje stylistyką do urządzeń stosowanych w latach 50. ubiegłego wieku.