Zbiorniki na deszczówkę
16 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

W jakich zbiornikach można gromadzić deszczówkę?

Deszcz spadający na dachy i posesje można wykorzystać, oszczędzając przy tym pieniądze. Umożliwiają to zbiorniki na wodę deszczową, które stanowią jednocześnie element systemu retencyjnego, zabezpieczającego infrastrukturę przed powodzią i podtopieniami. Tylko jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Przede wszystkim taki, który posiada odpowiednią pojemność. Ale pojemność to nie wszystko.

 

Wykorzystywanie wody deszczowej

 

Dzięki gromadzeniu deszczówki nie marnujemy znacznie cenniejszej wody pitnej. A przecież do wielu zastosowań deszczówka jest równie dobra. Do podlewania trawników i ogrodów nawet lepsza! Nie jest bowiem tak twarda jak kranówka, posiada sprzyjający roślinom poziom kwasowości, a zamiast chloru zawiera substancje odżywcze dla roślin. Zatem nie tylko oszczędzamy, ale sprawiamy jeszcze, że trawa staje się bujniejsza, a kwiaty rozkwitają.

 

Deszczówka świetnie sprawdzi się przy myciu samochodów, podjazdów czy tarasów – wymienia nasz rozmówca z firmy  , produkującej zbiorniki na wodę deszczową. – Możemy też dostarczać ją do instalacji w budynku i wykorzystywać na co dzień, między innymi do spuszczania wody w toaletach. Tylko nie do gotowania, ponieważ do tego nie nadaje się nawet przefiltrowana deszczówka.

 

Najprostsze zbiorniki na deszczówkę, używane od stuleci, to drewniane beczki podstawiane pod rynnę. Wciąż możemy na takie natrafić, jednak współcześnie są to najczęściej zbiorniki wyprodukowane z tworzywa sztucznego albo ze stali. W każdym razie powinien być to materiał odporny nie tylko na wilgoć, ale także na zmieniającą się pogodę i promieniowanie UV. Nie może on również przepuszczać światła słonecznego, inaczej w zebranej deszczówce rozwiną się glony, bakterie i inne drobnoustroje. Takie zbiorniki posiadają jednak szereg wad, spośród których wymienić należy na pewno brak możliwości korzystania z nich w miesiącach zimowych, konieczność częstych zabiegów konserwacyjnych oraz, co najistotniejsze, niewielką pojemność, rzadko przekraczającą 0,5 m³. Przyjrzyjmy się więc nowoczesnej i wielkopojemnościowej alternatywie.

 

Podziemne zbiorniki na wodę deszczową

 

W beczce podstawionej pod rynnę zebrać da się trochę deszczówki do wykorzystania w przydomowym ogrodzie, ale tak proste rozwiązanie nie sprawdzi się już w przypadku dużych obiektów przemysłowych, komercyjnych czy publicznych. Nie będzie również stanowiło skutecznego zabezpieczenia przed podtopieniami, które to zagrażać nam będą coraz częściej ze względu na postępujące zmiany klimatyczne. Jedyną sprawdzoną opcją pozostają duże zbiorniki na wodę deszczową umieszczane pod ziemią.

 

Najbardziej praktyczne podziemne zbiorniki na deszczówkę wytwarza się z polietylenu, który jest tworzywem odpornym na korozję i utlenianie, na działanie substancji chemicznych, jak również na uszkodzenia mechaniczne. Polietylen jest też bardzo lekki, co znacząco ułatwia transport i montaż zbiorników. Zbiorniki takie mogą mieć konstrukcję jednobryłową, o pojemności mieszczącej się zwykle w zakresie od 10 do 100 m³, albo łączoną z zestawu elementów metodą spawania ekstruzyjnego, zapewniającego szczelność i trwałość. Pojemność zbiorników spawanych sięgać może kilkunastu tysięcy m³.

 

Podziemne zbiorniki na deszczówkę nadają się do montażu zarówno w suchych, jak i w nawodnionych gruntach, na terenach zielonych, a także pod drogami i parkingami. Niezależnie zatem, czy spełniać mają swoje zadanie przy budynku mieszkalnym, komercyjnym czy przemysłowym, na pewno znajdzie się na nie odpowiednie miejsce. Najważniejsze jest podłączenie ich do systemu kanalizacyjnego, do którego w razie potrzeby oddadzą nadmiar wody deszczowej. Nie każdą ilość deszczówki da się bowiem wykorzystać, szczególnie podczas intensywnych opadów, z jakimi w Polsce mamy do czynienia coraz częściej.