worki na odpady
7 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

W jakich workach składować odpady?

Wyrzucanie śmieci oraz składowanie odpadów jest od kilku lat gorącym tematem. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wprowadzenie nowych, restrykcyjnych przepisów dotyczących sposobu ich segregacji. W związku z nimi wymaga się tego, aby odpady były umieszczane w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach, ale także w workach. Jak wyglądają worki do składowania śmieci?

Czym powinny charakteryzować się worki do składowania odpadów?

Śmieci są produkowane w gospodarstwach domowych, biurach, punktach gastronomicznych czy w zakładach przemysłowych. Wszędzie tam są potrzebne worki spełniające odpowiednie kryteria. Muszą one być zgodne z obowiązującymi przepisami oraz cechować się wysoką jakością.

Do worków trafiają różnorodne odpady. Są to resztki żywności, zużyte opakowania, papier, a także szkło oraz plastik. Dlatego też należy zadbać, aby worki na śmieci były stworzone z myślą o składowaniu artykułów o ostrzejszych krawędziach i rozmaitych kształtach. Wobec tego muszą być one wykonane z grubej, solidnej folii, którą trudno zerwać i która nie jest podatna na pęknięcia.

Inną kwestią jest aspekt kolorystyki. To właśnie odcienie worków mówią o tym, jakiego typu odpady trzeba w nich umieszczać. Ma to na celu ich skuteczną segregację.

Kawałki plastiku czy odłamki szklanych butelek i opakowań stwarzają ryzyko podarcia worków. Wobec tego muszą one być produkowane tak, aby bez obaw można było składować w nich ten rodzaj śmieci. Specjalnych worków należy także używać do wyrzucania odpadów budowlanych, takich jak gruz. Jest to znacznym ułatwieniem podczas ich wywozu oraz segregacji” – mówi ekspert z firmy FOLBUR.

Rodzaj odpadów a wybór właściwych worków na śmieci

Chcąc przestrzegać przepisów, należy zwracać szczególną uwagę na kolor takiego worka. Jego barwa informuje o jego przeznaczeniu.

Niebieskie worki są produkowane z myślą o składowaniu w nich papieru, tektury oraz kartonu. Można do nich wrzucać papier biurowy, ale także ulotki, książki, zeszyty oraz gazety. Natomiast w żółtych należy umieszczać śmieci z tworzyw sztucznych i metalu. Są to na przykład opakowania plastikowe oraz metalowe, puszki, kartony po mleku i napojach.

Zielony kolor worka mówi o tym, że można w nim składować szkło opakowaniowe. W brązowym powinny znaleźć się odpady kuchenne – między innymi obierki z owoców i warzyw, zepsute owoce i warzywa, wszelkie resztki pochodzenia roślinnego – także fusy po kawie i herbacie. Nie można tam umieszczać resztek mięsa, nabiału, skorupek od jaj. Takie odpady muszą być wrzucane wraz z brudnym papierem, tekstyliami, środkami higieny osobistej do czarnych worków. Te, które mają szary/czarny kolor, są przeznaczone na liście oraz skoszoną trawę.