podłoga kamienna
1 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzają się posadzki kamienne?

Podłoga z kamienia naturalnego to w dobie tanich paneli drewnopodobnych widok dość rzadki, ale robiący niesamowite wrażenie. Ponadto posadzki wykonywane z materiałów takich jak marmur czy granit odznaczają się znaczną trwałością, dlatego inwestując w nie możemy mieć pewność, że posłużą nam z powodzeniem przez nawet kilka następnych dekad. Czy jednak możemy je stosować wszędzie? Czy równie dobrze sprawdzą się w salonie i kuchni? Sprawdźmy.

Kamień podatny na wilgoć

Na wstępie należy zaznaczyć, że kamienie naturalne to zróżnicowana kategoria surowców. Każdy z nich posiada swoje charakterystyczne cechy nie tylko jeśli chodzi o wygląd, ale również o odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak chociażby wilgoć. Marmur, który powszechnie uważany jest za najbardziej estetyczny i przez to najcenniejszy gatunek kamienia naturalnego, jest jednocześnie bardzo podatny na bezpośredni kontakt z wodą oraz zawartymi w niej zanieczyszczeniami – pod ich wpływem może się trwale plamić, tracąc swoje walory wizualne. Dlatego należy go zaimpregnować przy użyciu specjalnych preparatów, które chronią przed chłonięciem wilgoci. Odpowiednio zabezpieczony kamień może być z powodzeniem stosowany nawet w pomieszczeniach, gdzie wilgoci jest najwięcej, a więc przede wszystkim w łazienkach i kuchniach.

Posadzka kamienna w hallu i salonie

Hall i salon to dwa najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia naszego domu – w pierwszym z nich witamy gości, w drugim ich przyjmujemy. Jednocześnie są to dwa pomieszczenia, w których podłoga jest najbardziej narażona na ścieranie się. Nie trzeba wiele, żeby na powierzchni miękkich kamieni takich jak marmur czy piaskowiec pojawiły się zarysowania, które – choć drobne – mogą być bardzo wyraźnie widoczne. Wystarczy, że na butach naniesiemy do środka nieco piasku, którego drobne ziarenka będą stopniowo szorować podłogę. Kamienna podłoga świetnie spisze się w salonie i hallu ze względu na swoją wysoką estetykę, jednak należy pamiętać o utrzymaniu jej w czystości – zaleca się jak najczęstsze sprzątanie ich przy pomocy miękkich szczotek. Odkurzanie przy pomocy zwykłego odkurzacza może powodować powstawanie dodatkowych zarysowań. Aby usunąć istniejące rysy, powierzchnie podłogi należy zeszlifować – najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnym wykonawcom, takim jak firma Krystal.

Gdzie podłoga kamienna nie powinna być stosowana?

Płyty z kamienia są dość ciężkie – wykonanie z nich wielkopowierzchniowych posadzek może stanowić poważne obciążenia dla stropu. Dlatego nie zaleca się układania ich w pomieszczeniach znajdujących się na piętrze, o ile projektu budynku nie zakładał wykorzystania takich materiałów. Kamienie, choć dość twarde, mogę ponadto kruszyć się, jeśli upadnie na nie coś ciężkiego. Stąd wykorzystanie ich w miejscu – np. domowej siłowni – gdzie będą narażone na tego typu wypadku również nie jest dobrym pomysłem.