listwy-przypodlogowe
8 lipca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

W jaki sposób układać listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe przypominają filmowych aktorów drugiego planu – oglądając film mało kto zwraca na nich uwagę, prawie nikt nie wie także, jak się nazywają, jednak gdyby ich nie było, film stałby się wybrakowany, a być może nawet nieoglądalny. To samo można powiedzieć o listwach przyściennych, czyli bohaterze naszego artykułu. Jest to element absolutnie konieczny w każdym pomieszczeniu. W jaki sposób montuje się popularne „przypodłogówki”?

Sposoby montażu

Listwy przypodłogowe stanowią bardzo ważny element wykończenia. Nadają wnętrzom ładnego wyglądu, podkreślają ich styl, dają możliwość ukrycia przechodzących po podłodze kabli oraz… pozwalają ukryć ewentualne niedoróbki, o które na styku podłogi i ściany w trakcie wykonywania remontów nie jest wcale trudno.

Listwy można zamontować na dwa sposoby. Pierwszy wymaga zastosowania specjalnego systemu montażu listew, za pomocą którego listwy montuje się przy użyciu specjalnych klamer. Ten sposób jest jednak trudniejszy i bardziej kosztowny. Większość osób wybiera więc sposób montażu polegający na przyklejeniu listew do ściany przy pomocy kleju montażowego lub pianki poliuretanowej. Stosowany klej nie musi charakteryzować się dużą odkształcalnością, ale musi się dobrze wiązać z tynkiem na ścianie.

Przebieg pracy

Montaż listew przypodłogowych składa się z dwóch podstawowych etapów. W etapie pierwszym musimy przygotować i podocinać odpowiedniej długości listwy. W trakcie wykonywania tej pracy powinniśmy zawsze przykładać do siebie sąsiadujące elementy, tak żebyśmy mieli pewność, że będą idealnie do siebie pasowały. Na połączeniu listew w narożnikach, końcówki desek musimy ściąć pod kątem 45 stopni, na odcinkach prostych nie ma takiej konieczności.

Gdy już listwy są gotowe możemy przystąpić do ich montażu. Klej montażowy wyciskany jest za pomocą standardowego pistoletu do silikonu. Klej nakładamy bezpośrednio na listwę. Możemy to zrobić punktowo lub w sposób ciągły. Jeżeli jednak ściany do której chcemy przyczepić listwę nie są do końca równe, warto jest nanieść klej lekkim zygzakiem, który zniweluje ryzyko wychodzenia kleju na zewnątrz listwy. Po przyklejeniu listwy do ściany należy ją docisnąć na około 15-20 sekund ręką. Po tym czasie nie powinna już odchodzić. Nie używajmy do tego celu twardych przedmiotów, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnie i pozostawić po sobie nieestetyczne ślady.

Kiedy montuje się listwy przypodłogowe?

Listwy to przysłowiowa „kropka nad i”, dlatego ich instalacja powinna mieć miejsce na samym końcu, czyli kiedy ściany zostaną ostatecznie pomalowane lub zostanie na nich położona tapeta (fototapeta), na przykład taka jaką można nabyć w sklepie Krainabarw.pl. Dlaczego dopiero wtedy? Ponieważ po zakończeniu prac wykończeniowych (zarówno tych dotyczących ścian, jak i podłóg i sufitów) listwy te nie będą narażone na uszkodzenie lub ubrudzenie. Tak więc decydujące są tutaj walory czysto praktyczne.