otoczaki
6 września 2016

Kategoria:
Dom i ogród

W jaki sposób można wykorzystać otoczaki?

Estetyka, trwałość, oryginalność – wszystkie te określenia pasują do ozdób wykonanych z naturalnych kamieni. Jednym z nich są otoczaki, które mogą nadać np. ogrodowi niezwykły urok i sprawić, że chwile w nim spędzone będą znacznie przyjemniejsze. W jaki sposób wykorzystać zatem otoczaki, aby upiększyć swój dom lub ogród?

Czym są otoczaki?

Otoczaki są fragmentami skał o zaokrąglonych kształtach, które powstały w wyniku działania wody, przemieszczania się skał lub obcierania. Można je uzyskać również w procesie mechanicznej obróbki, dzięki czemu zyskują one niezwykle zróżnicowane formy. Różnią się zarówno barwą, jak i wymiarami – niektóre z nich przekraczają metr średnicy. Jedną z cech otoczaków jest trwałość – raz zastosowane mogą spełniać swoją rolę nawet kilkadziesiąt lat. Jakie to role?

Otoczaki w ogrodzie

Otoczaki często znajdują zastosowanie jako element ogrodów skalnych. Mogą być również materiałem wykończeniowym brzegów zbiorników wodnych, strumyków lub fontann. Ich naturalność sprawia, że idealnie pasują do ogrodów wodnych – odpowiednio je układając, możemy sprawić, że wybrany zakątek ogrodu stanie się bardziej dynamiczny. Otoczaki są także wykorzystywane przy budowie ścieżek, murków, ogrodzeń oraz gabionów – specjalnych koszy z drutu, które wypełnione są kamieniami. Takie dekoracje idealnie wpasowują się w zieleń ogrodu i są bardzo funkcjonalną jego ozdobą – zauważa ekspert firmy KOSD Wrocław, która posiada w swojej ofercie naturalne otoczaki wykorzystywane przy aranżacji ogrodu oraz wielu innych terenów.

Otoczaki w mieszkaniu

Otoczaki nadają się oprócz tego do zastosowań wnętrzarskich – mogą być np. oryginalnym pomysłem na projekt łazienki. Ich boczne ułożenie na ścianie daje efekt trójwymiarowości, a światło, które tworzy z nimi grę cieni i załamania, daje dodatkowy efekt wizualny. Ich barwę można dobierać bez ograniczeń, a umieścić zarówno na ścianach łazienki oraz prysznica, jak i na podłodze – wtedy dochodzą przyjemne doznania dotykowe, ponieważ stąpanie po nich ma właściwości relaksujące i terapeutyczne.

Otoczaki są odporne na działanie wysokich temperatur, ale należy je impregnować, zwłaszcza jeżeli mają dobrze spełniać swoją rolę w wilgotnej łazience. Dzięki temu będą chronione przed zmianą koloru, rozwojem grzybów oraz pleśni.