powietrzna pompa ciepła
10 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

W jaki sposób montuje się pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła to jeden z najważniejszych etapów inwestycji. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą sprawić, że cały układ nie będzie działał prawidłowo, przez co może dojść nawet do awarii. Podczas montażu pompy ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta. Warto również powierzyć te prace specjalistom, którzy mają odpowiedni sprzęt, wiedzę i umiejętności. Dowiedz się, jak przebiega taki proces.

Rodzaje pomp ciepła oraz warunki ich montażu

Inwestycja związana z montażem pompy ciepła oraz jej przebieg w dużej mierze zależy od rodzaju wybranego modelu. Dla przykładu znacznie mniej czasu oraz nakładu pracy zajmuje montaż urządzeń obsługujących układ:

  • powietrze-woda,
  • powietrze-powietrze.

Zdecydowanie więcej czasu i pracy wymagają zestawy, w których znajduje się wymiennik gruntowy czy sprzęt, który oprócz ciepłej wody musi zapewnić nieruchomości ogrzewanie. Jednak i na takie rozwiązanie decyduje się wiele osób.

Montaż pompy ciepła, a wymagane uprawnienia

Montaż pompy ciepła w niektórych przypadkach wymaga posiadania przez instalatora odpowiednich uprawnień. Specjaliści z takich firm, jak ConPro, zauważają, że nie w każdym przypadku jest to konieczne. Zdarza się, że producenci wymagają montażu systemu przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, co pozwala na uzyskanie od nich gwarancji. Co więcej, warto także zauważyć, że część firm, które oferują pompy ciepła, ma w swojej ofercie usługi montażowe. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić na wynajęciu ekipy montującej i przyspiesza proces. Jednak przed skorzystaniem z tego typu oferty, warto zawsze upewnić się, czy monterzy mają wszelkie umiejętności pozwalające na prawidłowe wykonanie montażu.

Prawidłowy montaż pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

Montaż pompy ciepła zależy często od takich czynników, jak dostęp do instalacji elektrycznej. Warunek ten dotyczy zarówno podłączenia sprzętu w nowo wybudowanych domach,  jak i w starszych budynkach. Kluczowe jest, aby wyprowadzone przyłącze elektryczne wykonane zostało z wykorzystaniem odpowiedniego przewodu. Ważna jest przede wszystkim jego grubość. Dodatkowo cały system musi zostać wyposażony w zabezpieczenie antyprzepięciowe.

Samodzielny montaż pompy ciepła bywa możliwy, jednak jest to zadanie wymagające i czasochłonne. Brak wiedzy oraz umiejętności może przysporzyć problemów i doprowadzić do awarii systemu. Warto również pamiętać, że niektórzy producenci pomp ciepła wymagają montażu przez specjalistów, w przeciwnym razie nie udzielają gwarancji na urządzenia.