czajniki
29 lipca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

W czym parzyć herbatę? Czajniki i komplety herbaciane

Herbata ekspresowa w torebkach jest być może najwygodniejsza do przyrządzenia, ale zdecydowanie nie tak smaczna jak prawdziwa herbata liściasta. Ta z kolei wymaga specjalnego przygotowania. Ceremoniał parzenia herbaty może być jednak bardzo przyjemny, a jakość takiego naparu rekompensuje cały wysiłek.

W wielu kulturach na całym świecie parzenie herbaty urosło do rangi rytuału – zauważa nasz rozmówca z firmy AP-POL. Doskonalona przez wieki wiedza na temat uzyskania najlepszych efektów przygotowania tego naparu, pozwala cieszyć się idealnym aromatem również nam. Do przygotowania naprawdę dobrej herbaty niezbędne są jednak pewne akcesoria, które pozwalają kontrolować m.in. czas parzenia i łatwiejsze rozlewanie do poszczególnych szklanek czy filiżanek.

Czajniki do parzenia herbaty

Ważnym etapem parzenia herbaty jest możliwość usunięcia liści z wody w odpowiednim momencie, przy czym poszczególne rodzaje herbat różnią się prawidłowym czasem zaparzania. Dlatego ważne jest, by naczynie, w którym przygotowujemy napar było wyposażone w sitko lub zaparzacz, który będziemy mogli łatwo usunąć we właściwym czasie.

Oprócz obecności sitka (lub możliwości dołączenia oddzielnie kupionego zaparzacza), bardzo ważna jest jakość materiału, z którego wykonany jest czajnik. Unikajmy naczyń z domieszkami sztucznych materiałów lub emaliowanych czajników, aby mieć pewność, że przygotowywany napój będzie bezpieczny dla naszego zdrowia.

Dużym uznaniem cieszą się czajniki wykonane ze szkła żaroodpornego. Materiał jest nie tylko w 100% bezpieczny dla zdrowia, ale też nie wchłania aromatów z naparu, dzięki czemu w jednym czajniku możemy przygotowywać na zmianę różne odmiany herbaty, bez ryzyka mieszania się smaków.

Komplety do serwowania herbaty

O tym w jaki sposób podamy herbatę, decydują przede wszystkim okoliczności i nasze osobiste upodobania. Wspaniała estetyka produkowanych współcześnie czajników pozwala rozlewać herbatę bezpośrednio z czajnika, nawet w przypadku wizyty przyjaciół. Jednak w sytuacjach bardziej oficjalnych, warto postawić na stole specjalnie do tego celu przeznaczony komplet porcelany.

Klasyczne zestawy do podawania herbaty składają się z dzbanka, do którego przelewamy herbatę przygotowaną wcześniej w czajniku, oraz kompletu filiżanek ze spodeczkami, cukiernicy i dzbanuszka na mleko – wymienia specjalistka ze sklepu Porcelana24.pl. Większe garnitury posiadają dodatkowo talerzyki deserowe.

Wybierając zestaw do podawania herbaty czy kawy warto zainwestować w dobrą jakościowo porcelanę, np. z Ćmielowa. Pamiętajmy, że zastawa stołowa to inwestycja na lata, dlatego wybór właściwego kompletu powinien być bardzo dobrze przemyślaną decyzją.