29 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Uszczelnianie kominów

Komin to niezbędny element konstrukcyjny każdego obiektu budowlanego, w którym istnieje system ogrzewania gazem czy paliwami stałymi. Odpowiedzialny jest on za odprowadzanie z pieca spalin, czyli mieszaniny gazów, powstających w wyniku spalania paliwa. Aby komin mógł spełniać swoją funkcję, musi być szczelny i odporny na działanie substancji z którymi ma kontakt. Nieszczelność komina może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Czym grozi nieszczelność komina?

Nieszczelny komin ma bardzo duży, negatywny wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale również stan techniczny samego budynku. Widoczne sygnały, sugerujące, że z naszym kominem jest coś nie tak, to unoszące się w domu nieprzyjemne zapachy, a także ciemne plamy i pękające tynki na ścianach sąsiadujących z przewodem kominowym. Jeśli zauważymy takie zmiany, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się zbadanie szczelności komina – jeśli tego nie zrobimy, przenikające do wnętrza domu substancje będą powodować dalsze niszczenie domu i wpływać na nasze zdrowie. Należy pamiętać, że wiele substancji zawartych w spalinach jest szkodliwa dla człowieka i przy zbyt dużym stężeniu mogą prowadzić do śmiertelnego zatrucia. Zwiększają one również ryzyko wybuchu pożaru w domu.

Metody uszczelniania kominów

Istnieje kilka metod uszczelniania kominów. Pierwszą jest szlamowanie przewodu kominowego, polegające na wylaniu na wewnętrzne ściany komina masy uszczelniającej – w wyniku tego zabiegu komin przebiera kształt tuby. Możliwe jest również zamontowanie wewnątrz przewodu specjalnych wkładów, które szczelnie przylegają do murowanych ścian komina i oddzielają je od kwaśnych spalin. Wśród wkładów znajdziemy produkty wykonane z ceramiki i stali oraz tzw. wkłady rozprężne – wytwarza się je z elastycznego tworzywa, które po umieszczeniu w przewodzie pompuje się sprężonym powietrzem.

Niezależnie od wybranej metody, uszczelnianie kominów jest zadaniem trudnym, wymagającym odpowiednich kwalifikacji, sprzętu oraz materiałów. Źle wykonanie uszczelnienie nie spełnia swojego zadania, jeśli zatem nie posiadamy w tej materii żadnego doświadczenia, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych kominiarzy, np. firmy Komino, prowadzącej swoją działalność od 1995 roku.