Układanie parkietu
24 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Układanie parkietu krok po kroku

Lśniące, trwałe podłogi z drewna to marzenie i cel wielu właścicieli domów oraz mieszkań. W związku z tym spora część z nich stawia na tradycyjny, kultowy wręcz parkiet. Dobrze dobrane i położone klepki nie tylko wyglądają efektownie, tworząc niepowtarzalny wzór, ale też są łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe. Jak  dobrze położyć parkiet? Zobacz poradnik krok po kroku!

Co to jest parkiet?

Parkiet to materiał budowlany stosowany w celu wykończenia podłóg. Najczęściej jest wykonany z drewnianych klepek, czyli deszczułek z litego drewna. Mogą mieć one długość od 30 do 50 centymetrów, a wytwarza się je głównie z twardych gatunków drewna takich jak jesion, dąb, czy też buk.

Jak dodaje ekspert z firmy Profest Parkiet: „Dłuższe klepki, sięgające nawet 50 centymetrów, wykonuje się z egzotycznych gatunków drewna. Jatoba, kempas, sucupira, choć brzmią mocno zagranicznie, doskonale odnajdują się w polskich domach. Parkiety tworzone z tego rodzaju drewna są dostępne w różnych kolorach i odcieniach, w większości podkreślają one ich naturalną barwę”.

Wybór odpowiednich materiałów jest pierwszym i często najtrudniejszym krokiem układania podłogi.

Jak ułożyć parkiet?

Pracę nad układaniem parkietu warto rozpocząć od przygotowania pomieszczenia, jego zmierzenia i zakupu wystarczającej ilości materiału. Podłoże, na którym osadzony ma być parkiet, należy wcześniej dokładnie oczyścić, wyrównać ewentualne spadki i wybrzuszenia oraz zagruntować. Jest to dobry moment na podjęcie decyzji, jaki wzór będzie miała podłoga. Klepki można układać na wiele wzorów. Najpopularniejszymi są:

  • jodełka – klepki układane są pod skosem,
  • wzór angielski – deszczułki układane są względem siebie równolegle,
  • cegiełka,
  • wzór koszykowy – inaczej szachownica; klepki układane są w kwadraty przypominające mozaikę.

Układanie parkietu powinno się zaczynać od rogu pomieszczenia i w miarę możliwości robić to partiami. Na zagruntowane podłoże nakłada się klej, a na nim dopiero osadza pojedyncze klepki w zgodzie z wybranym wzorem. Po ułożeniu całej podłogi i zamontowaniu listew podłogowych przychodzi czas na cyklinowanie parkietu. Jest to zabieg wykonywany przy pomocy cyklinarki, który polega na zeszlifowaniu i wypolerowaniu wierzchniej warstwy drewna.

Tak ułożony parkiet można dowolnie polakierować lub cieszyć się naturalnym kolorem klepek. Przy odpowiedniej pielęgnacji i okresowej konserwacji, wykonana tą metodą podłoga może spokojnie służyć wiele lat. Układanie parkietu to zadanie, które przy odrobinie umiejętności
i chęci można wykonać  z powodzeniem samodzielnie, jednak oczekując pewnego efektu, warto je powierzyć w ręce profesjonalistów.