Ubezpieczenie mieszkania
24 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Ubezpieczenie mieszkania — o czym warto pamiętać?

Ubezpieczenie mieszkania jest cenioną usługą w grupie świeżo upieczonych kupców. W niektórych przypadkach, właściciele kupujący mieszkanie lub dom na kredyt, nierzadko muszą wykupić je obowiązkowo, gdyż wymaga tego od nich bank lub deweloper. Jednak należy mieć świadomość, że wybór polisy nie jest łatwy, dlatego też decyzja powinna być przemyślana. O jakich zasadach warto pamiętać, decydując się na konkretną firmę ubezpieczeniową? Weź pod uwagę te kwestie i znajdź ubezpieczenie idealnie dopasowane do potrzeb.

Podstawowe warunki ubezpieczenia

Przed podjęciem decyzji, jaką jest ubezpieczenie mieszkania, warto zapoznać się z ogólnymi zasadami umowy tzw. OWU. Jest to ważna kwestia niezależnie od tego, czy kupujemy polisę tanią, czy też pełen pakiet usług. Najważniejszą rolę odgrywają tu ogólne warunki, które są podstawą zawieranej umowy z firmą ubezpieczeniową. Dzięki temu przyszły klient może zapoznać się z obowiązkami i prawami obu stron. Tego typu dokument warto przeanalizować na spokojnie we własnym domu. Nie wstydźmy się również zadawania pytań, gdy napotkamy nieścisłości. Przed podpisaniem umowy warto rozwiać wszelkie wątpliwości i rozjaśnić sytuację.

– Często zdarza się, że klienci dopytują o różne zapisy w umowach. Nic dziwnego, bo dokumenty czasem zawierają treści dla nich niezrozumiałe. Zawsze chętnie tłumaczę i służę poradą. Ubezpieczenie mieszkania to decyzja ważna i powinna być jasna dla obu stron — mówi właścicielka agencji ubezpieczeniowej w Gdyni, Ewa Jagielska.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Przed wykupieniem polisy warto zastanowić się, co w szczególności chcemy chronić. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bowiem szerokie oferty usług dodatkowych. Możemy wykupić np. podstawowe ubezpieczenie mieszkania, ale również ochronę mienia od kradzieży z włamaniem czy dewastacją. Należy zatem zapoznać się z ofertą, a dopiero później wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Suma polisy ubezpieczeniowej

Ważną kwestią w przypadku ubezpieczenia mieszkania jest wybór kwoty polisy. Jest to czynnik, który posiada istotny wpływ na wysokość późniejszej składki. Zdarza się jednak, że właściciele wybierają mniejszą kwotę niż wartość nieruchomości. Zazwyczaj tym sposobem mają oni na celu obniżenie raty, którą przyjdzie im płacić, warto jednak wiedzieć, że może skutkować to wypłaceniem zbyt małej kwoty pieniężnej w przyszłości. Często powoduje to otrzymanie niewystarczających środków np. na odbudowę domu w wyniku pożaru lub awarii sprzętów elektronicznych, dlatego też nie zaleca się stosowania tego „triku”.