klucze
11 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Typy narzędzi budowlanych – klucze

Narzędzia budowlane to pojęcie bardzo szerokie i choć wszyscy intuicyjnie wiedzą, co do nich należy, trudno byłoby opracować precyzyjną definicję. Narzędzia budowlane generalnie dzielimy na elektronarzędzia i narzędzia ręczne – w naszym artykule skoncentrujemy się na tych drugich, a konkretnie na kluczach. Jakie najpopularniejsze klucze znajdziemy w hurtowniach i do czego mogą nam one posłużyć? Co warto o nich wiedzieć?

Klucze płaskie

Klucze to bardzo ważna, zróżnicowana grupa narzędzi ręcznych. Nie wyobrażamy sobie bez nich przydomowego warsztatu, a już tym bardziej warsztatu samochodowego. Służą one do sprawnego i szybkiego przykręcania i odkręcania nakrętek nawet w trudno dostępnych miejscach. Jednymi z najpopularniejszych rodzajów kluczy są klucze płaskie, które pomogą nam z odkręcaniem i przykręcaniem śrub w różnych rozmiarach. Najczęściej występują w wersji dwustronnej – każda strona na inny rozmiar. Ze względu na swoją budowę klucze płaskie najlepiej sprawdzają się w miejscach łatwo dostępnych, gdzie mamy możliwość swobodnego operowania narzędziem dookoła śruby. Są przeznaczone przede wszystkim do lekkich prac, które nie wymagają użycia dużej siły.

Klucze oczkowe i fajkowe

Kolejny rodzaj popularnych kluczy to klucze oczkowe, które lepiej chronią łeb śruby i pozwalają na bezpieczną pracę w trudno dostępnych miejscach. Dzięki ich budowie mamy mniejsze ryzyko, że klucz ześlizgnie się ze śruby w czasie wykonywania obrotu. Popularny rodzaj tych narzędzi ręcznych to klucze w wersji płasko-oczkowej. Z jednej strony mamy końcówkę oczkową, z drugiej szczękową. Kolejny rodzaj to klucze oczkowe półotwarte, które stosowane są przede wszystkim przez mechaników, na przykład do pracy przy przewodach hydraulicznych i pneumatycznych, do których trudno byłoby dotrzeć innym narzędziem.

W warsztatach samochodowych sprawdzają się także klucze fajkowe – mówi nam przedstawiciel hurtowni narzędzi i artykułów metalowych Metalex z Dąbrowy Górniczej. Używa się ich przede wszystkim do pracy ze śrubami i nakrętkami, które są osadzone głęboko w otworach. Można zakładać na nie różnego rodzaju przedłużki, które wydłużają ramię dźwigni. Sprawdzają się na przykład przy odkręcaniu kół w samochodzie.

Klucze imbusowe

Klucze imbusowe (czasem możemy spotkać się z nazwą klucze inbusowe, która również jest poprawna) to rodzaj kluczy trzpieniowych o przekroju sześciokąta foremnego. Klucze są wygięte najczęściej w kształt litery L lub są dostępne w formie wymiennych końcówek do ręcznych i automatycznych wkrętaków. Nazywa się je bitami. Śruby z łbem o sześciokątnym otworze spotykamy na przykład w rowerach, czy składanych meblach.

Wybór kluczy jest bardzo szeroki, dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto zastanowić się, do czego najczęściej będziemy je wykorzystywać. Zawsze należy pamiętać o tym, żeby inwestować w narzędzia ręczne renomowanych producentów, które mają dużą wytrzymałość mechaniczną i mogą służyć nam przez lata.