domy drewniane
18 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Typy domów drewnianych

Domy z drewna zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. Estetyka, ekologiczność i energooszczędność przemawiają za tym, że domy drewniane pełnią funkcję nie tylko domków sezonowych, ale i pełnoprawnych obiektów służących do użytku całorocznego. Oferty firm, projektujących i budujących najlepsze jakościowo domy z drewna, obfitują w szereg interesujących rozwiązań. Te najbardziej ciekawe prezentujemy dla Państwa niżej.

Domy szkieletowe

Domy o konstrukcji szkieletowej, znane potocznie jako tzw. domy kanadyjskie, to bardzo praktyczne rozwiązania, które bazują na szkielecie z belek, opartym na fundamentach. Całość prac budowlanych (poza fundamentami) wykonywana jest tu bez użycia zaprawy, w wyniku czego dom można wznieść niezależnie od sezonu i panujących warunków atmosferycznych. Poszczególne elementy konstrukcji domu są łączone przy pomocy gwoździ i specjalnych metalowych łączników, a przestrzenie między elementami szkieletu podlegają wypełnieniu warstwą izolacyjną – np. wełną mineralną czy folią paroizolacyjną. Od strony zewnętrznej, dom okłada się najczęściej płytami OSB. Wszystkie prace związane ze wznoszeniem domu, w przypadku zastosowania elementów prefabrykowanych mogą zamknąć się nawet w trzech miesiącach. W razie potrzeby, dom da się też bez problemu zmodernizować czy rozbudować.

Domy pasywne

Przy projektowaniu i budowaniu domu, coraz większą uwagę przywiązuje się nie tylko do jego wyglądu czy funkcjonalności, ale też do energooszczędności. Dom pasywny umożliwia maksymalne ograniczenie zużycia energii, dzięki stosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym. Drewniane domy pasywne są szczególnie pożądane, ponieważ w ich przypadku znacznie łatwiej uzyskać optymalne właściwości izolujące, niż przy domach murowanych. Przegrody zewnętrzne domu pasywnego charakteryzują się maksymalną szczelnością i są pozbawione mostków termicznych. Ściany zewnętrzne posiadają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, ok. 0,15 W/(m²K). W przypadku domów pasywnych, istotną rolę odgrywają też dopasowane okna (współczynnik przenikania ciepła U o wartości poniżej 0,8 W/(m2K), a także system wentylacji mechanicznej z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła (opcjonalnie można też zainwestować w kolektory słoneczne, pompy ciepła, kominek itp.).

Domy dla alergików

Drewno to materiał przyjazny alergikom. Z tego względu coraz częściej projektuje się domy dedykowane osobom cierpiącym na dolegliwości alergiczne. Ściany nowoczesnego domu dla alergika wznosi się wyłącznie z naturalnych materiałów – tzn. drewna z izolacją z celulozy, które oddycha, regulując mikroklimat domowych pomieszczeń. Wnętrza tego typu domostw posiadają gładkie powierzchnie i są pozbawione szczelin, tak aby nie przyciągały kurzu i były bardzo łatwe w czyszczeniu. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu, ściany pokrywane są specjalną powłoką. Najczęściej jest to farba dla alergików, z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. W omawianym kontekście, istotne jest też zainwestowanie w izolacje przeciwwilgociowe oraz odpowiednią wentylację. Specjalną ofertą domów dla alergików dysponuje np. firma ITS z Koszalina, ekspert we wznoszeniu gotowych domów drewnianych.

Domy wielopokoleniowe

Domy wielopokoleniowe stopniowo wracają do łask. Współczesne domy z drewna mogą być projektowane w taki sposób, aby tworzyć komfortowe warunki mieszkaniowe dla aż trzech różnych pokoleń, tzn. dzieci, rodziców oraz dziadków. Taki efekt da się uzyskać poprzez odpowiednie wydzielenie poszczególnych stref mieszkaniowych – odrębnych kuchni, łazienek, pokojów dziennych, wyjść na ogród itd. Opisane rozwiązanie architektoniczne jest bardzo przemyślane. Pozwala funkcjonować rodzinom w pełni samodzielne, w jednoczesnej bliskości pozostałych domowników. W trosce o zachowanie pełnej odrębności i komfortu poszczególnych stref mieszkaniowych, niezbędne jest również zadbanie o właściwą izolację akustyczną. Producenci domów drewnianych są w stanie sprostać wszystkim wymienionym wymogom, wznosząc obiekty dostosowane do zindywidualizowanych potrzeb i oczekiwań.