brama garażowa
16 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Typy bram garażowych

Bramy garażowe zabezpieczają wnętrze garażu oraz pojazdy i przedmioty, które się w nim znajdują. Stanowią barierę nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również zabezpieczają przed obecnością osób niepowołanych. Istnieje wiele różnych rodzajów bram do garaży różniących się od siebie nie tylko materiałami, z których są produkowane, ale również sposobem otwierania i mechanizmami działania. Co zatem oferują nam ich producenci, jak wybrać najlepszą bramę do naszego garażu?

Bramy segmentowe

Pierwszym rodzajem bram garażowych, które cieszą się popularnością są bramy segmentowe zwane również sekcyjnymi. Wyróżnia się dwa rodzaje: bramy segmentowe górne oraz boczne. Zasada ich działania i budowy oparta jest o ruchome segmenty, które są ze sobą połączone. Podczas otwierania i zamykania bram segmentowych, poszczególne segmenty przemieszczają się po prowadnicach zamontowanych w przypadku bram górnych na suficie garażu, a w przypadku bram bocznych na ścianach budynku. Oczywiście cały mechanizm zamykania znajduje się we wnętrzu garażu. Takie rozwiązanie jest doskonałe w przypadku, gdy przed garażem nie mamy dużego podjazdu lub gdy nie jest on równy. Bramami segmentowymi można sterować automatycznie oraz dowolnie dopasować ich wielkość do otworu garażowego.

Bramy garażowe rolowane

Bramy garażowe rolowane potocznie nazywane są również żaluzjowymi, wykonywane z profili aluminiowych, które zwijane są do specjalnej kasety przy użyciu prowadnic. Ich mechanizm działania jest podobny do rolet okiennych. Tego typu bramy doskonale sprawdzają się w niewielkich garażach, gdzie każdy centymetr powierzchni ma znaczenie. Skrzynkę aluminiową, do której zwija się otwierana brama, montuje się przed otworem garażowym lub wewnątrz budynku. Dlatego bramy rolowane zajmują niewiele miejsca i podobnie jak bramy segmentowe, doskonale sprawdzają się w przypadku niewielkich podjazdów.

Bramy uchylne

Popularnym rodzajem są bramy uchylne, które oferuje między innymi producent bram garażowych Rolan. Ich działanie można porównać do tradycyjnych drzwi. Bramy uchylne mogą otwierać się ku górze lub na boki. Zawsze otwierane są do zewnątrz, dlatego konieczny jest większy i równy podjazd przed garażem, aby brama działała prawidłowo. Ponadto bramy tego rodzaju są bardzo proste w użyciu i możliwa jest pełna automatyzacja ułatwiająca codzienne korzystanie. W przypadku awarii każdej bramy niezależnie od rodzaju warto zadzwonić po serwis bram garażowych, aby nie uszkodzić mechanizmu ich działania podczas domowych napraw.