Trawa z rolki
1 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Trawa produkowana metodą na folii. Co warto o niej wiedzieć?

Trawa z rolki to doskonały sposób, jeśli zależy nam na pięknym, gęstym i zielonym dywanie w ogrodzie. Do tego bez konieczności czekania na wzrost młodych źdźbeł i niezbędnej dla wzrostu trawy pielęgnacji. Wystarczy rozwinąć i nowy trawnik gotowy! Przed zakupem powinniśmy zorientować się w metodach produkcji trawy w rolce. Jedną z nich jest metoda na folii. Co warto o niej wiedzieć?

Każdy posiadacz ogrodu z pewnością marzy o pięknej, zielonej trawie, która będzie prezentowała się nienagannie. Proces wysiewu trawy jest dość skomplikowany, a przede wszystkim czasochłonny. Dodatkowo rosnąca trawa wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, które pomogą we wzroście oraz czynności, które zapobiegną pojawianiu się chwastów. Z pewnością własnoręczny wysiew jest metodą tańszą, jednak wymagającą wiele wysiłku i oczekiwania. Osoby, którym zależy na szybkich rezultatach mogą skorzystać z innego rozwiązania: gotowej trawy w rolce, którą wystarczy rozłożyć na odpowiednio przygotowanym podłożu.

Produkcja trawy w rolce metodą na folii

W jaki sposób powstaje trawa, którą otrzymujemy w postaci zwiniętej rolki? Pierwszym etapem jest selekcja nasion. Gatunki traw wybrane do siewu powinny charakteryzować się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz szkodniki. Trawa powinna być również odporna na deptanie. Zazwyczaj jest to mieszanka kilku podobnych gatunków, które dają gęstą, ciemnozieloną darń – mówi specjalista z firmy Trawa z RolkiNastępnym jest przygotowanie podłoża. Miejsce uprawy trawy powinno być maksymalnie płaskie, aby uniknąć spływania nasion, nawozów oraz gruntu wraz z deszczem. W przypadku hodowli trawy metodą na folii w gruncie umieszcza się betonowe płyty, na których wykłada się folię. Następnie pokrywa się ją kilkucentymetrową warstwą torfu, na której wysiewa się nasiona. W ten sposób trawa chroniona jest przed szkodnikami glebowymi. W trawie nie pojawiają się również chwasty, których nasiona znajdują się z ziemi.

Po okresie wysiewu trawa jest odpowiednio nawadniania oraz nawożona. Stosuje się mieszanki minerałów, takich jak potas, magnez, fosfor i azot, które pomagają we wzmocnieniu systemu korzeniowego. Stosuje się również nawożenie dolistne, a trawa jest kilkukrotnie koszona. W przypadku trawy produkowanej metodą na folii wystarczą tylko trzy miesiące, by nadawała się do zbiorów.

Charakterystyka trawy produkowanej metodą na folii

Trawę odcina się od folii za pomocą specjalnych kombajnów i zwija w rolki. Rolki mają wielkość 0,5×2 m i ważą około 18 kg każda. Ze względu na nieuszkodzony system korzeniowy trawa jest od razu gotowa do położenia i w mniejszym stopniu narażona na przesuszanie, niż trawa produkowana metodą na gruncie. Pod darnią znajduje się 3,5 cm podłoże torfowe, które ułatwia trawie ukorzenienie w docelowym miejscu. Trawa produkowana metodą na folii ukorzenia się już po kilku dniach od położenia.

Darń jest niezwykle gęsta i odporna na deptanie – stąd trawa znajdzie zastosowanie praktycznie w każdym miejscu. Może być kładziona zarówno w przydomowych ogródkach, jak i wszelkiego rodzaju scenografiach. W trawie nie znajdują się żadne chwasty, a ze względu na gęsty system korzeniowy przez pierwsze dwa lata trawa w znacznym stopniu utrudnia wzrost roślin niepożądanych.

Układanie trawy w rolce

Przed ułożeniem trawnika konieczne jest przygotowanie podłoża. Należy usunąć kamienie i pozostałości roślin. W przypadku nieurodzajnej gleby można rozłożyć kilkucentymetrową warstwę żyznej ziemi, jednak trawa produkowana metodą na folii posiada warstwę torfu, która powinna wystarczyć do właściwego wzrostu.

Układanie trawy jest pracą ciężką fizycznie, choć mało skomplikowaną. Możemy to zrobić samodzielnie, co zmniejszy koszty związane z trawnikiem. Płaty należy układać ściśle jeden przy drugim. Warto zwrócić uwagę na to, aby wszystkie źdźbła w rolkach były zwrócone w tę samą stronę – trawnik będzie wówczas wyglądał jednolicie. Po ułożeniu trawę dociska się, aby usunąć ewentualne pęcherze powietrza. Miejsca zakończenia można dociąć ostrym nożem w dowolny kształt. Krawędzie obkłada się ziemią, aby system korzeniowy nie wysechł.

Kolejnym krokiem jest podlanie. Należy podlać trawnik bardzo intensywnie – płaty powinny być przesiąknięte wodą. W przypadku pojawienia się szczelin pomiędzy płatami wypełnia się je dociętymi paskami darni lub uzupełnia mieszanką nasion.

O czym warto pamiętać wybierając trawę z rolki?

Trawnik z rolki najlepiej układać jesienią: we wrześniu lub październiku. Jednak ze względu na mocny system korzeniowy trawa produkowana metodą na folii powinna przyjąć się także w innych porach roku. Należy pamiętać, aby zamówić około 5% więcej trawy niż wynika z obliczeń. W przypadku, kiedy nie zdążymy ułożyć całej trawy w ciągu jednego dnia nie przechowujmy rolek dłużej niż dobę. Powinny znaleźć się w chłodnym i zacienionym miejscu, aby nie wyschły. Po trawie można chodzić od razu, jednak lepiej poczekać kilka dni na ukorzenienie. Po pierwszym, intensywnym podlewaniu trawnik możemy nawadniać tylko w razie suszy – wyschnięcie podczas kilku pierwszych dni ukorzeniania jest mało prawdopodobne. Możemy zobaczyć, jak wygląda proces poprzez delikatne podniesienie jednego z płatów – najprawdopodobniej już po kilku dniach trawa zacznie zrastać się z podłożem.