obrus
5 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Tkaniny obrusowe idealne na święta

Dla wielu z nas kwintesencją świąt — zarówno bożonarodzeniowych, jak i wielkanocnych — są spotkania przy stole z rodziną i znajomymi. Zasiadając wokół wspólnego stołu, liczymy nie tylko na smaczne potrawy, ale również na mile spędzony czas. Choć najważniejsze miejsce na stole zajmują parujące półmiski i wazy, warto poświęcić chwilę na jego dekorację. Piękny, czysty, dokładnie wyprasowany obrus stanowi niezbędne tło dla zastawy, stroików, świec i innych ozdób.

Chociaż zdarza się nam narzekać na natłok obowiązków, związanych ze zbliżającymi się świętami, przygotowania do nich mają swoje dobre strony: pozwalają oderwać się od codzienności i wprowadzić urozmaicenie do domowych wnętrz. Kto z nas nie lubi gwiazdkowych lampek na choinkach i w oknach? Kogo nie cieszy widok wiosennych stroików w okolicach Wielkanocy? Oczekiwanie na święta z perspektywą odpoczynku w gronie bliskich jest bardzo ważne, zwłaszcza w tych przejściowych okresach roku.

Jaki powinien być świąteczny obrus?

Świąteczny obrus powinien oczywiście podobać się właścicielom i gościom wizualnie, jednak to nie wszystko. Bardzo ważna jest jakość tkaniny, z której został on uszyty. To ona zadecyduje o tym, jak długo obrus zachowa swoją urodę. Mówiąc o jakości, mamy więc na myśli przede wszystkim trwałość tkaniny (wpływa na nią rodzaj przędzy i gramatura), która nie powinna ulegać odbarwieniom ani deformacjom podczas prania i prasowania. Dobry obrus świąteczny powinien też być plamoodporny. Odporność na wnikanie zabrudzeń z rozlanych napojów i sosów uzyskuje się przez zabezpieczenie tkaniny specjalnymi preparatami.

Szukając tkanin lub gotowych obrusów na święta, warto zwrócić uwagę na ofertę polskich producentów. Ciekawe propozycje dobrych jakościowo tkanin znajdziemy w katalogach zakładów włókienniczych Polontex z Częstochowy. Przedsiębiorstwo regularnie aktualizuje swój asortyment, dzięki czemu i w jego hurtowni, i w sklepach detalicznych zawsze znajdziemy najmodniejsze tkaniny oraz gotowe tekstylia.

Klasyczne i drukowane tkaniny obrusowe

Dostępny wybór świątecznych tkanin obrusowych jest naprawdę olbrzymi, w związku z czym każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Na początek przyjrzyjmy się propozycjom dla wielbicieli klasyki. Szukając możliwie najprostszego rozwiązania, można sięgnąć po zupełnie gładki, biały obrus. Taka ozdoba stołu sprawdzi się właściwie w każdej aranżacji, nawet jeśli planujesz użyć bardzo dekoracyjnej zastawy lub wielu różnorodnych ozdób. Ciekawą wariację na temat białego obrusu stanowią modele tkane ze splotu matowych nici ze złotymi i srebrnymi. Żakardowe tkaniny świąteczne na Boże Narodzenie zwykle zdobione są gwiazdkami i śnieżynkami, pojawiają się na nich także motywy geometryczne i abstrakcyjne.

Jednak największym hitem w ostatnim czasie są drukowane tkaniny obrusowe. Dzięki nowoczesnym metodom nanoszenia na materiały rozmaitych, wielokolorowych i pełnych detali wzorów, na stole możemy położyć obrus z najróżniejszymi grafikami. Obrusy na Boże Narodzenie zachwycają głębią bombkowej czerwieni i ciemnej zieleni (nadruki choinek i gałązek). Motywem przewodnim obrusów na Wielkanoc są często wielobarwne pisanki, żółte kurczęta i jasnozielone rośliny. Bogato zdobione obrusy najlepiej będą prezentować się z białą porcelaną stołową. Jeśli zamierzasz wykorzystać kolorowy serwis, ale nie chcesz rezygnować z atrakcyjnych nadruków, weź pod uwagę biały obrus dekorowany wyłącznie na brzegach.

Jak widać, możliwości aranżacji świątecznego stołu jest naprawdę wiele. Mamy nadzieję, że wybór najlepszej tkaniny sprawi ci przyjemność, a ostateczny efekt zachwyci ciebie i twoich gości.