terpentyna
2 grudnia 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Terpentyna i jej zastosowanie

Terpentyna to bezbarwna lub żółta ciecz, która najczęściej jest stosowana jako rozpuszczalnik. To dzięki jej obecności pasty do butów i podłóg mają tak intensywny i charakterystyczny zapach. Terpentyna to częsty towarzysz remontów – rozcieńcza farby olejne, lakiery, kleje na bazie kauczuku oraz masy uszczelniające. Doskonale zmywa farbę z pędzli i zabrudzenia farbą z różnych powierzchni. Można nią także zmywać lakiery.

Jeśli planujesz remont domu lub mieszkania, pewnie będzie Ci potrzebna terpentyna. Gdzie kupić terpentynę? Możesz zajrzeć chociażby do któregoś z hipermaketów lub sklepów budowlanych. Również w sklepach z farbami i lakierami nie powinno być problemu z kupnem terpentyny. Nie tylko tradycyjne sklepy oferują terpentynę, możesz ją także dostać w licznych sklepach internetowych. Wyszukanie sklepu oferującego terpentynę nie zajmie Ci wiele czasu. Wpisz w wyszukiwarkę hasło: terpentyna gdzie kupić oraz nazwę miasta, a w mgnieniu oka wyświetli się lista sklepów w okolicy miejsca Twojego zamieszkania. Zakupy w sklepie internetowym możesz zrobić bez wychodzenia z domu – wiele sklepów oferuje bezpośrednią dostawę na życzenie klienta.

Terpentyna ma nie tylko zastosowanie w przemyśle czy w remontach. Jest często wykorzystywana do wykonywania prac plastycznych – zwłaszcza malowania obrazów. Do celów artystycznych jednak częściej wykorzystywany jest olejek terpentynowy, który łatwiej odparowuje z powierzchni, ale jest droższy niż zwykła terpentyna. Gdzie go kupić? Można poszukać go w sklepach z artykułami plastycznymi i malarskimi. Nietrudno też znaleźć go w Internecie. Zdarza się także, że olejek terpentynowy jest dostępny w hipermarketach budowlanych.

Zastosowanie terpentyny wybiega poza prace budowlane czy artystyczne. Kto z nas nie pamięta charakterystycznego zapachu, który wydzielał się, gdy mama lub babcia nacierała nasze plecy w trakcie choroby? Terpentyna balsamiczna (bo tak brzmi nazwa terpentyny stosowanej w przemyśle farmaceutycznym) jest nie tylko składnikiem leków – można ją także stosować samodzielnie. Gdzie kupić ten rodzaj terpentyny? Najlepiej poszukać jej w aptekach tradycyjnych lub internetowych. Warto się w nią zaopatrzyć zwłaszcza w sezonie zimowym – można się nią nacierać dla rozgrzania (np. dłonie) lub za jej pomocą ukoić bóle reumatyczne, stawowo-mięśniowe czy te związane z rwą kulszową. Terpentyna może też służyć do inhalacji – zwłaszcza kiedy nęka nas katar i kaszel. Jeśli nie chcemy sami eksperymentować z terpentyną, możemy użyć gotowych mieszanek terpentyny z olejkami aromatycznymi w różnych postaciach – w formie maści, żeli lub kremów. Niewielu z Was pewnie wie, że terpentynę stosuje się także w terapii dermatologicznej.

Terpentyna to bardzo uniwersalna substancja, co wcale nie oznacza, że całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Należy zwłaszcza ograniczać jej wdychanie – małe stężenia terpentyny mają niezbyt silne działanie psychoaktywne, ale te większe stężenia potrafią uszkodzić nerki, wątrobę i ośrodkowy układ nerwowy.