18 grudnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Taśmy LED – wysoka jakość i oszczędność energii

Oświetlenie LED coraz częściej zastępuje tradycyjne świetlówki nie tylko w domach, ale także obiektach publicznych. Nic dziwnego, gdyż ten typ oświetlenia charakteryzuje się dużą wydajnością i energooszczędnością, a dodatkowo nie ma ograniczeń w jego montażu. Ostatnio coraz większą popularność zyskują taśmy LED, które mogą służyć jako dekoracje  i alternatywne źródło światła. Na czym polega ich fenomen?

Taśmy LED – co to jest?

Do doświetlania pomieszczeń w domu nie trzeba już wykorzystywać dodatkowych lamp, które potrafią zająć dużo miejsca. Obecnie coraz częściej stosuje się taśmy LED, które można zamontować praktycznie wszędzie. Składają się one z modułowo połączonych diod LED umieszczonych równomiernie na taśmie. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, gdyż są odporne na warunki atmosferyczne.

Taśmy LED to nowoczesne i ekonomiczne źródło oświetlenia o niskim zużyciu energii – mówi specjalista z firmy Eco New. – Łatwy montaż i dostęp do wielu modeli sprawia, że taśmy LEDowe to idealny sposób na urozmaicenie aranżacji wnętrza- dodaje.

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów kolorystycznych diod, które mogą posłużyć jako nowoczesna dekoracja.

Rodzaje taśm LED

Mimo uniwersalnego zastosowania, taśmy LED różnią się od siebie parametrami technicznymi, mocą, rodzajem zasilania, a także przeznaczeniem. Przed wyborem konkretnego wariantu należy się zdecydować czy taśmy LED mają służyć jako dodatkowe źródło światła czy ich najważniejszą funkcją ma być dekoracja. Najpopularniejsza klasyfikacja dotyczy kolor diod oraz przeznaczenia taśm przedstawia się następująco.

  • Białe światło o ciepłej barwie – żółty odcień światła działa uspokajająco i nie męczy oczu. Taśmy LED o ciepłej barwie stosuje się zazwyczaj w salonie lub sypialni, gdzie można się zrelaksować czytając książkę.
  • Białe światło o neutralnej barwie – odcień ten jest bardziej jaskrawy od żółtego i przypomina światło dziennie. Idealnie sprawdzi się w gabinecie czy kuchni, gdyż zapewnia dobre oświetlenie, nie przemęczając jednocześnie oczu.
  • Białe światło o barwie zimnej – ten typ polecany jest do dekoracji, gdyż może działać drażniąco na oczy, ze względu na dość jasne światło. Taką taśmę można użyć do podświetlenia przestrzeni za wiszącym telewizorem, a nawet stopni schodów.
  • Światło kolorowe – to nowoczesny model, w którym zamontowane są różnokolorowe diody. Można nimi sterować ustawiając wybrany kolor lub skonfigurować, aby świeciły zmiennym światłem.

Taśmy LED mogą być również wykorzystane do podświetlania reklam, tablic ogłoszeniowych lub mebli. W zasadzie wszystko zależy od oczekiwanego efektu, gdyż nie ma ograniczeń w montażu tego typu oświetlenia.