taras
17 lutego 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Taras na płycie betonowej

Taras jest nieodłącznym elementem każdego domu. To właśnie na nim spędzamy większość wolnego czasu w letnie dni. Jest zarówno miejscem wypoczynku, a także pracy. Istotny zatem jest dobór odpowiedniego materiału, z którego powstanie podłoga naszego tarasu. Jego nawierzchnia musi być wykonana z mrozoodpornego materiału, który powinien być odporny na wszystkie czynniki atmosferyczne, nienasiąkliwy i antypoślizgowy.

W dziedzinie materiałów do aranżacji tarasowych nawierzchni odnotowano w ostatnich latach wiele pozytywnych zmian. Dla osób poszukujących nowych rozwiązań, a także ceniących sobie styl i nowoczesną elegancję, ciekawą propozycją mogą być betonowe płyty tarasowe (np. z betonu firmy Contractor).

Beton jest materiałem bardzo plastycznym, a wykonane z niego elementy imitują inne materiały, z tym że są one od nich znacznie trwalsze. Płyty betonowe łatwo komponują się zarówno z ogrodem, jak i elewacją domu. Łączą one wszystkie wymagane cechy: są ładne i komfortowe w użytkowaniu, a przy tym wytrzymałe i odporne. Ich zaletą jest fakt, że służą przede wszystkim do budowy na sucho, czyli na gruncie, bez użycia klejów i betonowych wylewek.

Na rynku dostępne są płyty tarasowe o różnej barwie, od bieli po czerń. Do każdego rodzaju budynku można dopasować odpowiednie płyty. Jedne są wykonane z surowego szarego betonu i wyglądają jakby były zrobione z betonu architektonicznego. Inne natomiast doskonale imitują stare drewno, piaskowiec lub łupany kamień.

Dobrze jeśli wielkość tarasu zostanie dostosowana do wymiaru płyt, ponieważ nie trzeba będzie ich wtedy docinać. Musimy jednak pamiętać o wykonaniu fug między płytami oraz obrzeża, które ustabilizuje konstrukcję w wytyczonych granicach.

Decydując się na płyty betonowe warto wybrać takie, których wykończenie stanowi posypka z drobnego kruszywa i które mają nawierzchnię płukaną lub fakturowaną.

Boki betonowych płyt tarasowych najczęściej są długie na 30-60 cm, ale dostępne są również płyty o długości boku nawet powyżej 1 metra. Do budowy tarasu można wykorzystać płyty o grubości 4-8 cm, zgodnie z zasadą, że im większy element, tym powinien być grubszy. W przypadku tarasu budowanego na gruncie, gdzie obciążenie będzie małe, wystarczą cieńsze płyty. Natomiast w przypadku, gdy będziemy chcieli wykonać taras na wspornikach, trzeba się upewnić czy wybrany przez nas materiał może być w ogóle zastosowany.

Chcąc wykonać taras z płyt betonowych na gruncie (np. z betonu firmy Contractor), w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić i przygotować grunt przeznaczony do zabudowy. Kruszywo, które będzie stanowiło podkład musi być dobrze zagęszczone, a podbudowa powinna mieć łącznie ok. 30-40 cm grubości. Należy również wzmocnić brzegi tarasu, np. przy pomocy krawężników lub palisady betonowej. Na podbudowie można zacząć delikatnie układać płyty (tak aby nie zagłębiły się zbyt mocno w podsypkę), a niewielkie odchylenia poziomu wyrównać przy użyciu gumowego młotka, lekko dobijając nim płyty. Szczeliny między płytami trzeba wypełnić drobnym piaskiem, co zapobiegnie ruszaniu się płyt i uchroni je przed wyszczerbieniem. Ostatnim krokiem przy budowie tarasu z płyt betonowych jest ich impregnacja. Wykonujemy ją, aby zabezpieczyć taras przed zabrudzeniem i wnikaniem w beton zanieczyszczeń.