13 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Tapety dla wymagających – od wyboru produktu po profesjonalny montaż

Choć na pozór układanie tapety nie wydaje się bardzo skomplikowanym procesem, to jednak liczy się tu przede wszystkim precyzja. Każde niedociągnięcie na tapecie będzie łatwo dostrzegalne, co może całkowicie zepsuć efekt końcowy. Co więcej, wybór produktu jest równie istotny – ważny jest nie tylko wzór tapety, ale także jakość materiału. W związku z tym podajemy kilka porad dotyczących wyboru i ułożenia tapety dla wymagających.

Wybór odpowiedniej tapety

Tapety dla wymagających idealnego efektu należy szukać u producenta wyróżniającego się renomą, jakością oraz stylistyką. Choć większość osób kupujących zwraca uwagę przede wszystkim na wzór tapety, to jednak warto wiedzieć, że producent też jest bardzo ważny. Może mieć to duży wpływ na jakość materiału z jakiego wykonana jest tapeta – słabej jakości okleina może się rozciągać podczas montażu, następnie kurczyć w trakcie wysychania. Dodatkowo gorszej jakości produkt może żółknąć pod wpływem słońca lub tracić swój oryginalny kolor. W związku z tym przed zakupem warto poszukać konkretnych informacji na temat produktu oraz opinii o danej marce. Do tego należy sprawdzić, który rodzaj tapety sprawdzi się najlepiej na rynku znajdziemy tapety papierowe, winylowe, tapety z włókna szklanego czy okładziny o właściwościach akustycznych bądź antystatycznych przeznaczonych dla alergików itp.

Tapetę należy dobrać w oparciu o pomieszczenie, w którym będzie się znajdować. Podczas gdy większość tapet sprawdzi się w salonie czy sypialni, to inne kryteria wyboru będziemy brali pod uwagę szukając propozycji do przedpokoju, jadalni czy łazienki. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na odważne i oryginalne rozwiązania stosując tapetę w łazience pod prysznicem lub w kuchni w przestrzeni pomiędzy blatem i górnymi szafkami. Wówczas stosujemy tapetę drukowaną na włóknie szklanym, którą należy dodatkowo zabezpieczyć żywicą i odpowiednio zaimpregnować by zachowała właściwości wodoszczelne. Każda z tapet posiada inne właściwości, dlatego warto doprecyzować, gdzie będzie położona – podpowiada ekspert ze sklepu meblowego Living Story, oferującego duży wybór ekskluzywnych tapet.

Przed zakupem warto również wziąć pod uwagę, odpowiednio przygotowane podłoże. Ściana powinna być gładka i zagruntowana. Natomiast jeśli chcemy położyć tapetę na drzwiach lub na froncie szafy te powierzchnie przed położeniem należy zmatowić papierem ściernym by tapeta mogła prawidłowo trzymać się podłoża. Wówczas stosujemy również inne kleje, przeznaczone do drewna.

Co warto wiedzieć podczas układania tapety?

Po wyborze okleiny pozostaje kwestia poprawnego ułożenia. Do samodzielnego tapetowania niezbędne są takie akcesoria, jak: pędzel ławkowiec, nóż do tapet, szczotka do tapetowania, klej do tapet oraz inne akcesoria np. poziomica, miarka, drabina itp. W pierwszej kolejności należy zmierzyć pokój i porównać z wymiarami tapety dekoracyjnej. Podczas przygotowywania fragmentów tapety należy zwrócić szczególną uwagę na ciągłość wzoru.

Gdy fragmenty okleiny są już gotowe, kolejnym krokiem jest posmarowanie ich klejem i przyklejanie do powierzchni ściany. Ważnym etapem zaraz po przyklejeniu jest usunięcie pęcherzy powietrza za pomocą wcześniej wspomnianej szczotki. Na koniec wystarczy odciąć równomiernie nadmiar okleiny. Choć samo tapetowanie nie jest nazbyt skomplikowane, to wymaga wiele cierpliwości i dokładności. W związku z tym zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnej ekipy.