Sztuczna trawa na tarasie
1 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Sztuczna trawa na tarasie – czy to dobry pomysł?

Gdy planujemy wykonanie nawierzchni domowego tarasu lub balkonu, często szukamy czegoś pomiędzy materiałami stosowanymi wewnątrz i na zewnątrz. Ważna jest dla nas estetyka, komfort użytkowania i trwałość, przy czym trzeba powiedzieć wprost: nie szukamy materiałów super wytrzymałych, jak przy wykończeniu np. podjazdu przy garażu. Czy sztuczna trawa na tarasie to dobry pomysł? – Naszym zdaniem tak, o czym postaramy się przekonać.

Materiał estetyczny, wygodny w użytkowany, łatwy w utrzymaniu. Sztuczna trawa

Choć sztuczna trawa kojarzy nam się głównie z boiskami i nowoczesnymi placami zabaw, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ten materiał do wykonania nawierzchni tarasu. Mówimy nie tylko o tarasie domowym, ale też np. o tarasie przed kawiarnią, restauracją, biurem lub inną siedzibą firmy. Nowoczesna sztuczna trawa z włókien polipropylenowych i polietylenowych naprawdę przypomina naturalny trawnik, jest przyjemna dla oka. Jest zatem estetyczna i pod każdym względem wygodna w użytkowaniu.

Jak mówią nam przedstawiciele sklepu internetowego DK-Shop, wygoda użytkowania sztucznej trawy to kilka zazębiających się ze sobą kwestii. Po trawie dekoracyjnej premium można komfortowo spacerować nawet na bosaka – jest przyjemna w dotyku, nie trzeba jej podlewać ani kosić, a gdy się zmoczy, to szybko wyschnie (pod warunkiem, że jest odpowiednio ułożona, do czego jeszcze nawiążemy). Jest odporna na deszcz i działanie promieni słonecznych. O jej czystość łatwo dbać: kurz usuwając odkurzaczem, zabrudzeń pozbywając się wilgotną szmatką.

Uniwersalność i łatwy montaż

Materiał, jakim jest trawa sztuczna tarasowa, charakteryzuje wyjątkowa uniwersalność i łatwy montaż. Trawy dekoracyjne premium można układać na przeróżnych powierzchniach, na betonie, płytkach deskach, czy nawet bezpośrednio na ziemi. W przypadku układania sztucznej trawy na ziemi zaleca się dodatkowe podłoże w postaci tzw. Agro tkaniny. Jest jeszcze jedno ciekawe zastosowanie – to instalacja trawy w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się naturalny trawnik. Usuwamy trawę z ukorzenieniem, zagęszczamy teren, nanosimy warstwę kruszywa i kolejną warstwę wysiewki-podsypki – te warstwy również zagęszczamy. To zapewnia właściwy drenaż i stabilizację. À propos drenażu i wspomnianego w poprzednim akapicie wysychania sztucznej trawy: jak przy każdej nawierzchni na zewnątrz ważne jest równe ułożenie i zapewnienie odpowiedniego spadku. Wówczas mamy pewność, że woda nie będzie zalegać w zagłębieniach, czy załamaniach tarasu lub innej powierzchni, a sztuczna trawa szybko wyschnie po deszczu.