8 marca 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Sztuczna choinka jak żywa? To możliwe!

Choinka to najbardziej rozpoznawalny atrybut Świąt Bożego Narodzenia, nierozerwalnie z nimi związany. W polskich domach tradycyjnie powinno gościć żywe drzewko, jednak coraz częściej zamiast nich w salonach stawiane są choinki sztuczne. Nic dziwnego, bo te nowoczesne łudząco przypominają żywe drzewka. Radzimy jak wybierać sztuczną choinkę.

Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki?

Oficjalnie choinkę na Święta Bożego Narodzenia ubierać zaczęto w XVI wieku, jednak zwyczaj ten powstał jeszcze wcześniej. Drzewko bożonarodzeniowe miało nawiązywać do drzewka z rajskiego ogrodu Adama i Ewy. To luźne skojarzenie nabrało znaczenia w czasach Marcina Lutra – to on przyczynił się do uznania drzewka za symbol narodzin Jezusa.

W XVI wieku choinki ozdabiano jabłkami oraz ozdobami wykonanymi z papieru. W niektórych domach ta tradycja trwa aż do dziś.

Jak wybrać idealną sztuczną choinkę?

Choć tradycyjnie na Święta Bożego Narodzenia w domu powinno znaleźć się żywe drzewko, to jednak coraz częściej jest ono zastępowane jego sztucznym odpowiednikiem. Jednak, zanim zdecydujecie się na zakup sztucznej choinki, powinniście wiedzieć czym kierować się przy jej wyborze.

Sztuczne drzewka produkowane są z materiałów typu PCV i PE. Jeśli chodzi o ten ostatni, polietylen, jest on materiałem termoplastycznym, który dokładnie odzwierciedla wygląd igieł prawdziwej choinki, które są odlewem tych prawdziwych. Innymi słowy, dopóki ich nie dotkniecie, możecie nie zauważyć różnicy. Warto więc decydować się na sztuczne drzewka wykonane z polietylenu – radzi ekspert reprezentujący firmę VIRPOL.

Choć choinki z PE są droższe od tych z PCV, to jednak ich jakość jest nieporównywalnie lepsza. Drzewka z PCV są zbyt giętkie, a ich igły mają formę wyciętych prostokątów, dlatego nawet te najlepiej wykonane nie wyglądają jak prawdziwe choinki.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwracać uwagę przy wybieraniu sztucznego drzewka bożonarodzeniowego jest ilość gałązek. Jak wiadomo, im gęstsza jest choinka, tym bardziej naturalnie wygląda.

Jaką choinkę wybrać?

Wybierając sztuczną choinkę najlepiej zdecydować się na taką, która wygląda jak najbardziej naturalnie. Jeśli nie jesteście przekonani do kupna drzewka z PE, możecie wybrać takie wykonane z mieszanki PE z PCV. W tego typu choinkach PCV ukryty jest głębiej, tam gdzie nie widać gałązek. Cena mieszanych drzewek jest niższa, niż choinek z PE, a mimo to wciąż wyglądają one bardzo dobrze.