31 maja 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Szpachla dekarska – wszystko co warto o niej wiedzieć

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu, jednak aby w stu procentach spełniał on swoje zadanie, musi być szczelny. W uszkodzonych pokryciach dachowych konieczne jest uzupełnienie ubytków – wykorzystuje się w tym celu szpachlę dekarską.

Czym jest szpachla dekarska?

Szpachla dekarska to plastyczna masa bitumiczna, wytwarzana z takich surowców jak włókna zbrojące, kauczuk syntetyczny, asfalt, żywice oraz różnego rodzaju dodatki chemiczne. Stosowana jest ona między innymi do wypełniania pęknięć i ubytków w pokryciach dachowych, sklejania warstw papy, klejenie płyt styropianowych oraz uszczelniania rynien i kominów. Jednym z najlepszych przykładów produktów w tej kategorii jest szpachla Scalafix, produkowana przez markę Scala. Niech będzie ona przykładem do omówienia właściwości szpachli.

Właściwości szpachli dekarskiej

Szpachla dekarska charakteryzuje się przede wszystkim plastycznością, umożliwiającą dopasowanie jej do załatania praktycznie każdego rodzaju nieszczelności. Dzięki swej elastyczności jest ponadto w stanie niwelować nawet znaczne ruchy podłoża. Bardzo istotną cechą szpachli jest jej odporność na wilgoć (szpachla Scalafix wypiera wodę, dlatego można stosować ją na mokrych powierzchniach, w czasie opadów deszczu, a nawet pod wodą), wpływ warunków atmosferycznych (temperatury, promieniowanie słoneczne) oraz kontakt z substancjami chemicznymi zawartymi w wodach opadowych oraz w ziemi.

Gdzie może być wykorzystywana szpachla dekarska?

Szpachla dekarska może być stosowana na wszelkiego rodzaju pokryciach dachowych: bitumicznych, papowych, ceramicznych, cementowych, onduline, eternicie oraz popularnych blachodachówkach. Możliwe jest stosowanie jej w kontakcie ze styropianem, styrodurem oraz innymi materiałami do termoizolacji.

Nakładanie szpachli

Szpachla dekarska powinna być nakładana przy pomocy szpachelki. Masa powinna szczelnie wypełniać miejsce ubytku powłoką o grubości od 2 do 5 mm. Przy wysokich temperaturach należy nakładać cieńsze warstwy masy w celu zapewnienia równomiernego odparowania rozcieńczalnika. W przypadku powierzchni wilgotnych i mokrych masa powinna być wcierana w celu aktywacji związków chemicznych, które zwiększają jej przyczepność. Przed nakładaniem należy oczyścić powierzchnie z piasku, pyłu. Powierzchnie porowate można zagruntować w celu zwiększenia przyczepności.