15 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Szklane drzwi jako nieodłączny element stylu loftowego

Szarość, surowość i przestrzeń. Tak w skrócie można scharakteryzować aranżację wnętrz w stylu loftowym, którego źródło tkwi w USA, a dokładnie: przekształcaniu terenów starych, amerykańskich fabryk w mieszkania w latach 50. XX wieku. To, co niegdyś uznawano za mało estetyczne – widoczne okablowanie, rury czy cegła – szybko stało się częścią mody. Nieotynkowane ściany, minimalizm i szklane drzwi zdominowały nowoczesne rozumienie piękna.

Wykorzystanie opuszczonych obszarów zakładów przemysłowych do stworzenia warunków mieszkalnych stało się rodzajem trendu, który opanował Polskę w latach 90. Stopniowo zmieniało się podejście do surowych wnętrz, kojarzących się kiedyś z prowizorycznym wykończeniem domu. Projektanci nadali całkiem nowy rytm kształtującemu się nurtowi aranżacji, kompletnie zmieniając wymiar stylu loftowego. Wystrój mogący wydawać się podstawą do wyprowadzenia kolejnych prac stał się luksusowym dzięki zastosowaniu designerskich, jednak prostych konstrukcji i umeblowania. Jednym z takich elementów wyposażenia były szklane drzwi obramowane metalowym okuciem.

Miejsce szklanych drzwi w aranżacji w stylu loftowym 

W stylu loftowym przypisuje się dużą wagę do przestrzeni. Duże, wysokie pomieszczenia sprawiają wrażenie dodatkowo powiększonych poprzez odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych komponentów aranżacji. Jednym z nich mogą być szklane drzwi. Dzięki wykorzystaniu takiej instalacji uzyskujemy widok na wnętrze kolejnych pokoi. Z jednej strony zachowujemy funkcjonalność pomieszczeń, ich wyraźne oddzielenie, z drugiej – nie ograniczamy powierzchni użytkowej i pozwalamy na „swobodną podróż” promieni słonecznych – komentuje pracownik firmy Exclusive Glass. Mieszkanie nie wydaje się „zamknięte” dzięki rezygnacji z całkowicie zabudowanych drzwi: jest otwarte, jasne i okazałe.

Doświetlenie dotyczy także pomieszczeń, w których nie zostały zamontowane okna, co może mieć miejsce w budynkach pofabrycznych. Specyfika opisywanego stylu i zajmowanych obszarów wskazuje również na szczególną popularność metalowych akcentów w takich elementach wyposażenia, jak balustrady schodów, okucie mebli, a także drzwi loftowe. Ostrołęka stanowi obszar działalności producentów, którzy w swojej pracy wykorzystują surowość szkła i czarnych ram. Takie połączenie idealnie wpisuje się w nowoczesny apartament bądź modernistyczne, minimalistyczne wnętrze mieszkania. To mieszanka funkcjonalności, wyjątkowej estetyki oraz rytmu, jaki nadali dawni mistrzowie tego nurtu aranżacji.

Praktyczny wymiar loftowych drzwi szklanych 

Nie istnieją podstawy do obaw związanych z właściwościami akustycznymi czy izolacyjnymi wybranego rozwiązania. Prawidłowa instalacja oraz materiały wysokiej jakości sprawiają, że tłumi dźwięki z odpowiednią skutecznością, a ciepło się nie ulatnia. Zastosowanie „zamglonych” drzwi loftowych sprawia, że można zachować intymność w sypialni bądź łazience – światło naturalne wciąż może swobodnie wpadać do środka, jednak widok wnętrza jest zarezerwowany tylko dla osób, które się w nim znajdują. Z kolei wybór opcji przesuwnych dodatkowo powiększa powierzchnię użytkową, udostępniając przestrzeń, którą w normalnej sytuacji zajmowałoby zwyczajne rozwiązanie.