4 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Systemy pomp ciepła jako rozwiązania dla obiektów komercyjnych

Budynki komercyjne, takie jak hotele, centra handlowe czy biura, są narażone na wysokie straty ciepła i niemałe opłaty z tym związane. Dlatego wiele z nich stawia na nowoczesne pompy ciepła, które zmniejszają zużycie energii nawet o 80%. Są ekologiczne, wydajne, ogrzewają budynek, mogą go chłodzić oraz zapewniają stały dostęp do ciepłej wody. Zastępują tradycyjne przestarzałe kotły, można je też obsługiwać za pomocą smartfona. Poznaj ich zalety!

Systemy pomp ciepła – dlaczego warto?

Pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych. Coraz częściej stawiają na nie obiekty komercyjne, takie jak centra handlowe, hotele, biura, hale magazynowe, salony, a nawet obiekty sakralne.

To właśnie systemy tego typu gwarantują bardzo niskie koszty ogrzewania i zapewniają ochronę środowiska naturalnego. Pozwalają na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a ich zasoby są nieograniczone. Nowoczesne pompy są bezobsługowe, proste w montażu i można nimi zarządzać zdalnie. Ponadto dają możliwość monitorowania systemu przez smartfona lub ogólnie przez Internet.

Sprzęt tego typu jest wytrzymały, solidny, kompaktowy i co istotne – nie generuje hałasu. Żywotność systemów pomp ciepła sięga nawet 30 lat. Wykorzystując ogromne zasoby, które się znajdują w pokładach ziemi, wody czy powietrza, opierają się na przemianach fizycznych. Zachodzą one podczas parowania, sprężania, skraplania i rozprężania. Dzięki temu skutecznie grzeją zimą i chłodzą latem.

Są więc wielofunkcyjne – zastępują też klimatyzację. Jest to szczególnie wygodne w przeszklonych budynkach, które szybko się nagrzewają podczas upałów. Tę funkcję cenią również obiekty sportowe, placówki ochrony zdrowia i centra rozrywki.

Ten system grzewczy zapewnia także stały dostęp do ciepłej wody. Warto też wiedzieć, jak korzystne jest to w przypadku hotelów i obiektów typu SPA, które muszą dostarczać ogromne ilości ciepłej wody użytkowej. Ponadto można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – w trakcie chłodzenia sali konferencyjnej w hotelu, nadmiar ciepła można wykorzystać do podgrzewania wody w basenie.

Systemy pomp ciepła w obiektach komercyjnych – jak je zainstalować?

Przede wszystkim postaw na najlepszej jakości system grzewczy, dopasowany do potrzeb budynku. Jak mówi specjalista z firmy TAPI Przedsiębiorstwo Instalacyjne Sp. z o.o., każda instalacja grzewcza z pompą ciepła powinna być wykonywana według stworzonego projektu inżynierskiego.

Projektem i montażem muszą się zająć wykwalifikowane i profesjonalne firmy instalacyjne. To właśnie one są w stanie fachowo podejść do tematu, traktując klientów indywidualnie i dopasowując konkretną instalację do danego obiektu. Warto też pytać o wszelkie szczegóły związane z gwarancją, opieką serwisową czy automatyką sprzętu np. możliwością podłączenia do Internetu.