20 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Systemy okienno-drzwiowe z aluminium. Zakup opłacalny?

W XXI wieku architekci mają bardzo wiele możliwości wyboru systemów okienno-drzwiowych. Dokonując wyboru tych właściwych starają się znaleźć takie, które będą całkowicie satysfakcjonowały użytkowników, a przy tym nie będą za bardzo obciążały konstrukcji budynku. Idealnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na systemy okienno-drzwiowe wykonane z aluminium. Dlaczego będzie to zakup opłacalny? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Wytrzymałość i lekkość konstrukcji

Największą zaletą systemów okienno-drzwiowych z aluminium jest ich lekkość, połączona z niezwykła trwałością. Dzięki temu tego typu konstrukcje nie dość, że praktycznie nie obciążają swoim ciężarem konstrukcji całego budynku to na dodatek zapewniają bardzo dużą wytrzymałość na powstające obciążenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Mesal, która jest uznanym producentem stolarki aluminiowej z Lublina: Aluminium, mimo niewielkiej wagi, jest metalem niezwykle twardym i mocnym. Poza tym jest tzw. materiałem kowalnym, co oznacza że bardzo łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu praktycznie nie ma żadnych ograniczeń dotyczących kształtu konstrukcji. Dlatego, jeżeli projekt architektoniczny wymaga zastosowania wyjątkowo dużych systemów okiennych lub drzwi, systemy wykonane z aluminium będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Izolacja termiczna

Drugą bardzo ważną zaletą aluminiowych systemów okienno-drzwiowych jest ich wysoka izolacja termiczna. Powodem dlaczego materiał ten wykazuje tak wysokie parametry izolacyjne jest fakt, że profile aluminiowe, w odróżnieniu od stolarki drewnianej czy z tworzywa sztucznego, nie ulegają żadnym zmianom kształtu na skutek zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur. Brak zmiany kształtów skutkuje tym, że systemy okienno-drzwiowe z aluminium cały czas utrzymują takie same parametry izolacyjne, nie powodując utraty ciepła z wnętrza budynków, a co za tym idzie – przykładając się do oszczędności za ogrzewanie.

Estetyka wykonania

Systemy okienno-drzwiowe z aluminium to także wysoka estetyka wykonania. Pisaliśmy już o tym, że aluminium jest materiałem kowalnym i łatwo podlega obróbce. Ma to jednak znaczenie nie tylko za względu na możliwość wykonania dużych rozmiarów systemów okienno-drzwiowych, ale także biorąc pod uwagę możliwości estetyczne. Za pomocą profili aluminiowych można więc wykonać elementy o dowolnych kształtach. Profile z powodzeniem można bowiem ze sobą łączyć. Poza tym profile aluminiowe mają estetyczne, łagodne kształty, dzięki czemu bardzo dobrze pasują m.in. do nowoczesnych wnętrz.

Systemy okienno-drzwiowe z aluminium mają więc bardzo wiele różnorodnych zalet, które sprawiają, że z pewnością będą coraz częściej stosowane przez osoby zajmujące się projektowaniem budynków.