22 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Systemowe rozwiązania do dachów zielonych

Dachy zielone to sprawdzony sposób na funkcjonalne i wszechstronne zagospodarowanie dachu. Rozwiązanie to nie tylko zmienia dach w zielony zakątek, lecz dodatkowo zapewnia doskonałą izolację budynku, chroni zewnętrzną warstwę dachu i pozwala retencjonować wodę deszczową. Systemy do tworzenia dachów zielonych dostępne na rynku są tak proste, że z ich montażem poradzi sobie nawet inwestor indywidualny. Jak zatem samodzielnie wykonać dach zielony?

Jakie są korzyści z posiadania zielonego dachu?

Wiele osób traktuje dachy zielone wyłącznie jako atrakcyjne zagospodarowanie przestrzeni dachowej, która dzięki temu zyskuje funkcje rekreacyjne. Jednak posiadanie zielonego dachu ma jeszcze inne istotne atuty, do których można zaliczyć doskonałą izolację termiczną górnej kondygnacji budynku. Dachy zielone dzięki możliwości gromadzenia wód opadowych wychodzą naprzeciw zmianom klimatycznym. Nawet przy dachu o modelu ekstensywnym można zgromadzić do 43,5 litra deszczówki z jednego metra kwadratowego dachu. Jak wyjaśnia ekspert firmy Dorken dystrybutora systemów hydroizolacji stosowanych przy wykonywaniu dachów zielonych:

Obecnie coraz częściej na dachach budynków montuje się różnego rodzaju instalacje przyjazne środowisku. Doskonałymi przykładami są systemy paneli solarnych podgrzewających ciepłą wodę użytkową lub fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną. Dach zielony również wpisuje się w te trendy, umożliwiając gromadzenie wody deszczowej. W przypadku zielonego tarasu nad garażem o powierzchni ok. 20 m2 można zgromadzić nawet 850 litrów wody. Zachętą do tworzenia zielonych dachów z funkcją retencji wody jest program „Moja Woda”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie inwestycji w wysokości nawet 5000 złotych. Warto także zauważyć, że zielone dachy charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością od tych, na których zastosowano tradycyjne pokrycia dachowe. Różnica ta jest bardzo wyraźna, gdyż dachy zielone wytrzymują co najmniej 40 lat, podczas gdy okres eksploatacji tzw. Dachów tradycyjnych waha się między 15, a 25 lat. Różnica ta wynika przede wszystkim z tego, że warstwy tworzące podstawę dachów zielonych chronią konstrukcję przed niekorzystnym działaniem zjawisk atmosferycznych m.in. gorącem, deszczem, śniegiem, mrozem czy gradem. Trzeba jednak pamiętać, że aby zielony dach spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z zastosowaniem materiałów odpowiedniej jakości. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnych uszkodzeń np. zalania budynku na skutek źle dobranej lub niewłaściwie wykonanej warstwy hydroizolacyjnej, która w przypadku dachów zielonych odgrywa kluczową rolę.

Jak samodzielnie wykonać dach zielony, aby był trwały i bezpieczny?

Dach zielony składa się z kilku warstw, z których najważniejsza dla jego trwałości oraz bezpieczeństwa budynku jest warstwa hydroizolacyjna. To od jej szczelności zależy czy będziemy cieszyli się klimatycznym zielonym zakątkiem nad głową, czy patrzyli z niepokojem w sufit, wypatrując oznak przecieków. Ważnym elementem każdej hydroizolacji jest odpowiedni drenaż. To on odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wody. Od jakości jego wykonania i zastosowanych materiałów zależy nie tylko kondycja roślin, ale również konstrukcji dachowej. Istnieje kilka technik wykonywania warstw drenażowych. Jeszcze do niedawna najbardziej popularną było wykonanie drenażu ze żwiru lub grysu. Znacznie lżejszym, a jednocześnie równie trwałym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie dwuwarstwowej folii drenażowej, która dzięki specjalnej budowie posiada wysokie parametry odpornościowe na nacisk. Dodatkowym atutem tej folii jest fakt, że jej wierzchnia strona została pokryta natapianym materiałem geotekstylnym. Takie połączenie tworzy kompleksową i wysoce wydajną warstwę drenażową. Dzięki temu folia ta może być z powodzeniem stosowana na dachach zielonych niezależnie, czy uprawa roślin odbywa się metodą ekstensywną, czy intensywną.