19 maja 2017

Kategoria:
Dom i ogród

System kominowy do ogrzewania gazowego. Przegląd wybranych rozwiązań

Dobór optymalnego systemu kominowego jest uzależniony od dwóch wiodących czynników – rodzaju montowanego kotła gazowego (czy posiada on otwartą, czy też zamkniętą komorę spalania) oraz możliwości wbudowania komina. W przypadku budowy nowego domu, postawienie komina nie nastręcza problemów. Inaczej sprawy mają się przy modernizacji instalacji istniejącej. Decydując się na system kominowy musimy wziąć pod uwagę wymogi producenta kotła, w tym minimalny przekrój bądź średnicę przewodu odprowadzającego spaliny.

,,Serce” komina stanowi przewód spalinowy. W celu udanej kooperacji z urządzeniem gazowym, przewód powinien gwarantować odporność na korozyjną aktywność spalin. Z tego względu rekomenduje się instalację przewodów ze stali kwasoodpornej, specyficznych odmian ceramicznych lub tworzyw sztucznych. Obudowa kominowa niestykająca się ze spalinami pełni przede wszystkim rolę ochronną, ociepleniową i dekoracyjną.

Kominy tradycyjne

Dobre rozwiązanie dla domu ogrzewanego gazem może stanowić tradycyjny komin zbudowany z cegły bądź pustaków ceramicznych. Wystarczy, że wpuścimy do niego odpowiedni wkład z nierdzewnej stali kwasoodpornej, do którego podłączymy kocioł.

Jeżeli otwór ma odpowiednią średnicę, możemy zastosować także wkłady ze stali żaroodpornej. To świetny sposób na wykorzystanie starego i nieszczelnego komina do dalszego odprowadzania spalin, poprzez przywrócenie jego funkcjonalności – zauważa ekspert firmy Ambit, hurtowni pokryć dachowych i materiałów budowlanych.

Systemy kominowe ceramiczne

Systemy ceramiczne to nowoczesne rozwiązania, możliwe do wdrożenia zwłaszcza wtedy, gdy stawiamy dom od podstaw. Przewód spalinowy jest przeważnie wykonywany z kamionki i umieszczany w obudowie z pustaków z lekkiego betonu. Odpowiednią izolację termiczną instalacji zapewnia wełna mineralna, rozlokowana między ściankami pustaka. Pustaki posiadają jeden kanał, przewód dymowy bądź kilka kanałów wykorzystywanych jako przewody wentylacyjne. Szczyt wieńczy betonowa czapa, a odcinek wystający nad dachem da się wykończyć rozmaitymi materiałami, w tym elewacyjnymi płytkami z klinkieru.

Jeden dom, kilka kominów

Dom może posiadać kilka kominów. Wszystko zależy od wdrożonych rozwiązań architektonicznych. Przeważnie do lokowania wszystkich przewodów (spalinowych, dymowych, wentylacyjnych) służy jeden komin. Kluczowe jest to, by każde pomieszczenie miało oddzielne przewody spalinowy i wentylacyjny – należycie zabezpieczone i zaizolowane. Niedrożność bądź wady konstrukcyjne przewodów mogą wpłynąć na zwiększenie poboru energii, zaniżenie efektywności urządzeń grzewczych, a w skrajnych przypadkach przyczynić się do zaczadzenia i wystąpienia zagrożenia pożarowego. Warunki instalacji przewodów są opisane w przepisach prawa budowlanego i odbioru technicznego budynku. Jeżeli nie mamy wiedzy na ich temat, skorzystajmy z pomocy fachowców. Specjaliści z firmy Ambit służą pomocą.