Ogrodowe oświetlenie LED
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Światło LED w ogrodzie. Dlaczego to się opłaca?

Podczas gdy w naszym zabieganym życiu coraz trudniej o chwile wytchnienia, własny ogród pozostaje jednym z nielicznych miejsc, gdzie potrafimy się w pełni zrelaksować. Prawdziwym luksusem, jest zaś możliwość podziwiania zieleni nie tylko w ciągu dnia. To dzięki odpowiedniemu oświetleniu, czarujące wieczory na świeżym powietrzu staną się normą. Poniżej, skupimy się na popularnym ostatnio rozwiązaniu LED, starając się przede wszystkim odpowiedzieć na postawione w tytule artykułu pytanie.

Prawidłowo dobrane, efektownie rozmieszczone zewnętrzne światła, to rzecz obowiązkowa dla każdej przydomowej działki. Lampy zdolne są nadać wyjątkowy charakter dosłownie każdej przestrzeni, podkreślając jej najmocniejsze atuty. Ponadto – oprócz opisywanego tu znaczenia dekoracyjnego – spełniają one funkcje użytkowe. Mowa o bezpieczeństwie, związanym z bezproblemowym poruszaniem się po posesji, nawet po zapadnięciu zmroku. Ale także o skutecznym odstraszeniu nieproszonych gości, którzy nie mając się gdzie ukryć, nie postawią nogi na naszym terenie.

Czym jest technologia LED?

LED, czyli tak naprawdę Light Emitting Diodes, to technologia, która z dużym sukcesem wypiera stosowane do tej pory konstrukcje. Odznacza się przede wszystkim trzema cechami: jest energooszczędna, ekologiczna i może służyć o wiele dłużej niż tradycyjne koncepty. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Lampy bazujące na tak zwanych LED-ach, zużywają aż do 10 razy mniej prądu, niż te wykorzystujące ich klasyczne żarówki. Całkowity czas świecenia, możemy teraz śmiało oszacować na około 25 tysięcy godzin, podczas gdy wcześniejsze wytrzymywały z górą tysiąc. Cena zakupu, choć droższa, w ostatecznym rozrachunku – biorąc pod uwagę kilkuletni okres użytkowania – to tylko ułamek tego, co musieliśmy płacić dawniej – tłumaczy ekspert ze sklepu internetowego, należącego do firmy JolBro.

Krok w stronę ekologii

Decyzja o nabyciu omawianego rodzaju oświetlenia jest krokiem w dobrą stroną, także jeśli chodzi o środowisko naturalne. Stosowanie go ogranicza produkcję dwutlenku węgla, przedostającego się do atmosfery. Sama budowa żarówki LED – oparta na diodach elektroluminescencyjnych, umieszczonych w obudowie – sprawia, że jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia. W końcu nie zawiera rtęci i innych szkodliwych substancji.

Biorąc pod uwagę warunki panujące w ogrodzie, trwałość świateł typu LED, będzie kolejną wspaniałą zaletą. Zastosowanie mocnych elementów, odpornych na wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne (w tym niską temperaturę), lekkie wibracje, ale też silne wstrząsy, czyni z nich naprawdę znakomitą propozycję.

Rodzaje lamp ogrodowych

Oświetlenie LED-owe idealnie sprawdzi się we wszystkich rodzajach lamp ogrodowych, dostępnych na rynku. Postaramy się pokrótce opisać, najciekawsze propozycje.

LED-y możemy z powodzeniem stosować w klasycznych lub nowoczesnych kinkietach, mocowanych do ścian zewnętrznych budynku, co znakomicie wkomponuje się na przykład w taras. Lampy wiszące, to już nieodłączny element wspomnianego wyżej elementu domu, doskonałe prezentujące się również na ganku, czy werandzie. Opcje stojące, często reprezentowane przez słupki ogrodowe, potrafią zapewnić odpowiednią ilość blasku w głębi działki, jak również na podjeździe.

Reflektory wbijane w ziemię, a także lampy najazdowe, są odpowiedzialne za efektowne podświetlenie roślinności i elementów architektonicznych. Drugi wyszczególniony tutaj typ, jak sama nazwa wskazuje, zaprojektowany jest tak, by możliwe było przejechanie po nim samochodem.

Kultowe wręcz kule ogrodowe, tworzone zazwyczaj w mlecznobiałym kolorze, od lat oświetlają trawniki na całym świecie, świetnie prezentując się w przeróżnych kombinacjach. Korzystając z latarenek, czy też sporo większych latarni, jesteśmy w stanie przemienić naszą przestrzeń w prawdziwy park.

Dodatkowe zalety

Żarówki, jakie tu prezentujemy, są nie tylko wydajne, w połączeniu z powyższymi lampami zrobią niezapomniane wrażenie na naszych gościach. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę elastyczność, jaką zyskujemy. Montując specjalne sterowniki, zyskujemy kontrolę nad natężeniem światła, czujniki ruchu – nie wspominając o ogromnej wygodzie – jeszcze bardziej wydłużają okres użytkowania, a możliwość zmiany koloru jest bez wątpienia ciekawym dodatkiem.

Ponadto, co ucieszy praktycznie każdego, światło płynące z diod LED, nie emituje ultrafioletu, a przez to nie przyciąga owadów, w tym uciążliwych komarów. Stąd, wieczorne spotkania w ogrodzie zawsze odbywać się będą, w niezakłóconej niczym atmosferze.