9 czerwca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Jak stosować różne rodzaje nawozów?

Nawozy w ogrodnictwie są konieczne. Mit o tym, że wystarczy tylko posadzić roślinę na dobrej glebie, a wyrośnie sama, funkcjonuje chyba już tylko wśród zupełnych laików ogrodnictwa. Świadomość tego faktu to już połowa sukcesu – jednak nawozów i wiedzy jak ich skutecznie używać jest tyle, że można by napisać na ten temat książkę. Skupmy się na podstawach: jak używać nawozów w naszym ogródku, aby były wydajne?

Po co nam nawozy?

Jeśli poważnie myślimy o sadzeniu roślin w naszym ogrodzie i chcemy, aby rosły w sposób kontrolowany, mierzalny a efekty pielęgnacji były duże, to potrzebujemy czegoś więcej, niż tylko wody, słońca i gleby. Podobnie jest zresztą z nami – jeśli chcemy się tylko najeść, możemy to zrobić samą wodą, kanapkami i fast foodem. Jeśli jednak chcemy się odżywić i mieć dobrą kondycję, to potrzebujemy zbilansowanej diety, witamin i minerałów. Nie inaczej jest z roślinami – potrzebują tylko nieco innych witamin. I podobnie, jak różne są ludzkie organizmy i diety, tak i różne są nawozy i ich zastosowania.

Rodzaje nawozów

Nie sposób wymienić je wszystkie – dlatego skupmy się na tym najbardziej podstawowym podziale i sposobie ich używania.

Nawozy jednoskładnikowe – albo mówiąc prawidłowo, nawozy mineralne. Dzielą się na azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowe i magnezowe. Służą one do zwiększenia masy plonu, wydłużenia okresu wegetacji, również do zmiany odczynu gleby (wapniowe) i zwiększenia pobierania przez rośliny składników odżywczych z gleby i nawozów (magnezowe). Większość z nich należy stosować systematycznie i często, ponieważ ich składniki są szybko pobierane przez rośliny, a pozostałości wypłukiwane z gleby. Jedynie fosfor pozostaje w glebie przez długi czas, dlatego używa się go nie częściej niż co 2-3 lata. Najczęściej stosowanym z tych nawozów jest azotowy (który dzieli się dalej na różne rodzaje), odpowiada bowiem w największym stopniu za jakość rośliny. Stosuje się go na wiosnę.

Nawozy wieloskładnikowe – są to mieszanki wyżej wymienionych składników. Takie mieszanki są tworzone pod kątem konkretnych grup roślin (np. dla drzew i krzewów iglastych, dla roślin ozdobnych, dla warzyw itp.). Zawierają wszystkie potrzebne danej roślinie substancje w odpowiednich proporcjach. Używa się ich najczęściej na wiosnę.

Co z pozostałymi?

Rodzajów nawozów jest oczywiście dużo, dużo więcej. Znajdziemy je w dobrych centrach ogrodniczych, jednak wiedza na temat tego, jak ich używać jest bardzo rozległa. Dlatego przed ich używaniem warto skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą nam „co i jak”. Takie porady prowadzi przykładowo centrum ogrodnicze Ogród Śląski.