Stolarka otworowa dla domu. Jak dobrać odpowiednie drzwi i okna
23 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Stolarka otworowa dla domu. Jak dobrać odpowiednie drzwi i okna?

Drzwi i okna, czyli stolarka otworowa, to nie tylko funkcjonalne elementy naszych domów, lecz również ważne składowe aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane, uczynią mieszkanie przytulnym oraz komfortowym i zapewnią bezpieczeństwo. Na rynku mamy ogromny wybór drzwi oraz okien, różniących się między sobą stylem i cechami fizycznymi. Jak dobrać odpowiednie do naszego mieszkania, tak, aby stanowiły z nim zgraną całość? Podpowie nasz krótki przewodnik.

Chociaż wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się okna PCV, na rynku można z łatwością znaleźć inne rodzaje stolarki okiennej: drewnianą oraz aluminiową. Wybór zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym ma być zamontowana, a także jego ogólnego stylu. Podobnie jest z drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Dopełniają całości wyglądu pomieszczenia, dlatego warto zastanowić się, jak je odpowiednio dobrać.

Okna

Okna powinny być dostosowane przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Musimy wiedzieć, jak bardzo chcielibyśmy je oświetlić. Ponadto, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo chcemy wyciszyć nasz dom od hałasów z zewnątrz. Czy wystarczą szyby dźwiękochłonne, charakteryzujące się wysokim współczynnikiem izolacyjności akustycznej, czy może lepiej będzie zastosować szyby zespolone, czyli połączenie dwóch lub trzech szyb o różnej grubości? Jeśli mieszkamy w okolicy, w której w ostatnim czasie zwiększył się współczynnik włamań, warto przemyśleć zainstalowanie szyb potocznie zwanych antywłamaniowymi. – doradza pracownik firmy Hero z Wrocławia, zajmującej się sprzedażą stolarki otworowej – Wówczas niepotrzebne już będą dodatkowe rolety, kraty czy okiennice.

Wybór między oknami PCV, a drewnianymi zależy w dużej mierze od tego, w jakim stylu urządziliśmy nasz dom. Do wnętrz tradycyjnych oraz rustykalnych doskonale będą nadawały się okna drewniane. Sprawią, że pomieszczenia będą przytulne i ciepłe. Z kolei standardowe okna PCV idealnie nadają się do współczesnych wnętrz.

Drzwi

Stolarka otworowa to również drzwi. Tutaj też wszystko uzależnione jest od naszych indywidualnych potrzeb. Oprócz drzwi drewnianych, z aluminium lub PCV, do wyboru mamy drzwi z lustrem, drzwi z nadrukiem, drzwi dodatkowo wzmacniane, antywłamaniowe, a także, szczególnie popularne wśród posiadaczy czworonogów, drzwi z wejściem dla kota. Kryterium doboru jest dosyć szerokie. To, jakie drzwi wybierzemy, zależy od tego, czy ich użytkownik jest prawo czy leworęczny, jakie jest rozmieszczenie mebli w pokoju, czy samo pomieszczenie jest duże czy małe. W ostatnim czasie pożądanym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, będące jednocześnie ciekawym elementem wystroju wnętrza.